Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 83-65: Πλήρωσε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο

Μεγάλη μάχη έδωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος" απέναντι στον Παναθηναϊκό, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με 83-65. Το δεύτερο δεκάλεπτο στοίχισε ουσιαστικά στα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη, όπου οι γηπεδούχες έτρεξαν επιμέρους 29-13. Εξαιρετική εμφάνιση από την Tac που είχε 19 πόντους μαζί με 10 ριμπάουντ. 14 πόντους για την Montgomery, 13 για την Ντάλα στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση, ενώ 10 πρόσθεσε η Τζήμου.

Άκρως ανταγωνιστικό το πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΣ μάλιστα να περνάει και μπροστά με 18-15 στο 8΄ και να διατηρεί βραχεία κεφαλή στο 10΄ (19-20). Η δεύτερη περίοδος ήταν το κακό διάστημα των φιλοξενούμενων, καθώς οι "πράσινες" με επιμέρους 29-13 κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά 48-33.

Εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο για τον ΠΑΣ που δέχτηκε μόλις 11 πόντους και με πρωταγωνίστρια επιθετικά την Tac μείωσε σε 59-48 στο 30΄. Όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, με τις γηπεδούχες να ανεβάζουν ρυθμό στην τελευταία περίοδο φτάνοντας στο τελικό 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 48-33, 59-48, 83-65

Διαιτητές: Κοντίλης-Φακάρος-Ρίζος

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Μούλη,  Pullins 13, Καλαμπάκου 13(3), Καρακασίδου 7(1), Πολίτη, Διέλα 14(2), Mackay 16(3), Κούκη 2, Πρίφτη, Tunstull 18

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 14(1), Χούλη, Κατσαμούρη 2, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 1, Τζήμου 10(1), Calhoun 6, Χρηστάκη, Ντάλα 13(1), Κανέλλου, Tac 19