Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019

ΑΓΣΙ-Φ.Ο. Αριδαίας 65-59: Έβγαλε αντίδραση με σούπερ Δαβάνη (pics)

Τη νίκη που έψαχνε για να κάνει το restart βρήκε ο ΑΓΣΙ απέναντι στον Φ.Ο. Αριδαίας, επικρατώντας με 65-59, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Σοφοκλή Τσουκανέλη στην επιστροφή του ως head coach του ΑΓΣΙ. Κορυφαίος ο Δαβάνης με 24 πόντους, πολύ καλός ο Παπαδόπουλος με 16, ενώ διψήφιος ήταν και ο Καλογεράτος με 12.

Το άγχος για το αποτέλεσμα ήταν εμφανές στις προσπάθειες των γηπεδούχων στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα. Ο Φ.Ο. Αριδαίας ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 0-6. Το ρόδι έσπασε στο 3΄ με τρίποντο του Καλογεράτου (3-6). Ο Γυφτάκης, που ξεκίνησε στη βασική πεντάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη, χρεώθηκε νωρίς με 2 φάουλ. Στο 8΄ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-9 με το σκορ να παραμένει έτσι μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου. Πάντως αξίζει να αναφερθεί ότι 49 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου υπήρξε διακοπή του ρεύματος, με αποτέλεσμα για περίπου 15 λεπτά να μην υπάρχει αγωνιστική δράση.

Η διακοπή φάνηκε να αφυπνίζει τον ΑΓΣΙ καθώς αρχικά με τρίποντο του Δαβάνη μείωσε σε 15-12. 8-0 σερί έτρεξε η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη και προηγήθηκε με 17-15, με πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο, που έκανε τη διαφορά ερχόμενος από τον πάγκο. Στην άμυνα ο ΑΓΣΙ ήταν εξαιρετικός παίζοντας zone press που γινόταν ζώνη 2-3. Ο Δαβάνης άρχισε να παίρνει μπροστά επιθετικά, βοηθώντας την ομάδα του να χτίσει διαφορά 9 πόντων (26-17). Η μπάλα ακούμπησε πολύ σωστά στο post, με τους Δαβάνη και Παπαδόπουλο να είναι άκρως αποτελεσματικοί. Η Αριδαία με σερί 6-0 μείωσε σε 26-23 στο 16΄. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δικό τους σερί 6-0 αποκατέστησαν την τάξη (32-23). Τελικά με πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο, η Αριδαία μείωσε σε 34-29 στο 20΄.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Βάτση μείωσαν σε 35-33 και έμειναν σε απόσταση βολής στο 24΄ (37-35). Τα καλάθια δεν έμπαιναν εύκολα με την αστοχία να είναι κυρίαρχο γνώρισμα. Πάντως το press έδωσε και πάλι τις λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 27΄ είχαν ένα +5 (45-40) και ακουμπώντας πολλές φορές τη μπάλα στη σίγουρη επιλογή του Δαβάνη κατάφεραν να φτάσουν στο 53-44 στο 30΄. Ο ψηλός του ΑΓΣΙ κέρδισε πολλά φάουλ στο συγκεκριμένο διάστημα και ήταν εύστοχος από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας".

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ του Δαβάνη, ο οποίος συνέχισε από εκεί που είχε μείνει (56-44). Στο 33΄ ο ΑΓΣΙ διατηρούσε σταθερά τη διαφορά λίγο πάνω από τους 10 (60-49). Η Αριδαία επέλεξε να παίξει ζώνη σε όλη τη διάρκεια της περιόδου και οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να έχουν καλή κυκλοφορία προκειμένου να τη διασπάσουν. Το παιχνίδι κύλισε μέχρι τέλους στο ίδιο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν απλά στο τελικό 65-59. 2η νίκη για τον ΑΓΣΙ που πήρε βαθμολογική ανάσα καθώς τη χρειαζόταν.

Έκανε τη διαφορά ο Αντώνης Δαβάνης οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη. 24 πόντους με 2 εύστοχα τρίποντα για τον ποιοτικό ψηλό του ΑΓΣΙ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Γιώργο Παπαδόπουλο, που ήρθε από τον πάγκο για να πετύχει 16 πόντους δίνοντας πολλές λύσεις στο ζωγραφιστό.

Το +12 που έχτισε ο ΑΓΣΙ στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου του έδωσε διαφορετικό αέρα καθώς κατάφερε να διαχειριστεί τη διαφορά και να φτάσει στη 2η νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 34-29, 53-44, 65-59

Διαιτητές: Τσιαπλης-Παπανικολάου

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 5, Καλογεράτος 12(2), Σβώλης, Παπανικολάου 3, Μάκης 4, Παπαδόπουλος 16, Δαβάνης 24(2), Φίλιος 1

Φ.Ο. Αριδαίας (Βάτσης): Παπαδόπουλος 8, Τοπαλίδης 8, Πονόπουλος 4, Παουλεάνου 6, Αβραμίδης 6(2), Μακρόπουλος 3, Στρέπκος 5, Αμπάρης 2, Γεωργάκης 15(1), Πέτκος 2

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης