Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019

Κερκυραϊκός-Καναλάκι 69-78: Με 4 διψήφιους πέρασε από το νησί των Φαιάκων

Με το ροζ φύλλο έφυγε από την Κέρκυρα το Καναλάκι του Λευτέρη Τζομάκα, επικρατώντας με 78-69 στην παράταση του πολύ ανταγωνιστικού Κερκυραϊκού, φτάνοντας τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα, σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Το Καναλάκι, που πάτησε προσωρινά κορυφή, είχε σε εξαιρετική μέρα τους Πάνου με 18, Κρικώνη με 17, Μπαρτζώκα με 15 και Δάσκαλο με 12. Από πλευράς γηπεδούχων Ίσσαρης με 20, Γογγάκης με 17, Γεωργακόπουλος με 13 και Γρίβας με 10 ήταν οι διψήφιοι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο μίλησαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με το σκορ στο 10΄ να είναι 13-13. Ίδια εικόνα είχε το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο, με τους Κρικώνη, Μπαρτζώκα και Πάνου να κάνουν τη δουλειά επιθετικά για τους φιλοξενούμενους. Οι ομάδες συμβάδιζαν και πάλι στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει στο 27-27.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, με το Καναλάκι με επιμέρους 22-14 και ηγέτες τους Κρικώνη και Μπαρτζώκα, να χτίζει ένα +8 στο 30΄ (49-41). Οι γηπεδούχοι βρήκαν όμως τις απαντήσεις και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, με τον αρχηγό της ομάδας, Γογγάκη, να δηλώνει "παρών". Ο Κερκυραϊκός με επιμέρους 20-12 έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (61-61 κ.α.).

Στο έξτρα πεντάλεπτο είχε έρθει η ώρα να βγουν μπροστά οι μεγάλες προσωπικότητες του Καναλακίου, το οποίο με 17-8 επιμέρους σκορ κατάφερε να φτάσει στο τελικό 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 27-27, 41-49, 61-61 (κ.α.), 69-78 (παρ.)

Διαιτητές: Νάκας-Μπουχαγιάρ

Κερκυραϊκός (Κάντας): Ούστογλου 4, Μήτσης, Παπαβλασόπουλος 3(1), Γρίβας 10(2), Γεωργακόπουλος 13(1), Ίσσαρης 20(3), Αλαμάνος, Γογγάκης Γ. 17(2), Κωσταρελόπουλος 2, Ζήρας

Καναλάκι (Τζομάκας): Γάκης 3(1), Κασκάνης 9(2), Κρικώνης 17(2), Γείτονας 4, Μπαρτζώκας 15, Δάσκαλος 12(2), Πάνου 18