Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019

Ιόνιος-Σπάρτακος 77-68: Αφεντικό στο ντέρμπι ο Ιόνιος

Στο μεγάλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής ο Ιόνιος ήταν αυτός που αναδείχθηκε νικητής επί του Σπάρτακου με 77-68, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 2-1. Για τον Σπάρτακο ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα που πλέον έχει και αυτός ρεκόρ 2-1. Οι Κερκυραίοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι, έφτασαν να προηγηθούν ακόμα και με διαφορά άνω των 20 ποντων στο τρίτο δεκάλεπτο, για να έρθει το τελικό 77-68, με τον Νεδέλκο να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση με 25 πόντους και να έχει άξιους συμπαραστάτες τους Μαγκανά και Περούλη με 18 και 16 αντίστοιχα. Ο Δημήτρης Πρεμέτης ήταν σε καλή μέρα για τον Σπάρτακο με 15 πόντους, με τον Θώδη να προσθέτει 14, τον Λαμπρόπουλο 13 και τον Πανταζή 10.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 16-13. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Κοντογιάννη που με επιμέρους 25-13 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 41-26.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τον Ιόνιο να έχει τον πρώτο λόγο, ανοίγοντας την έκταση της διαφοράς σε μεγάλα επίπεδα. Τελικά το σκορ στο 30΄ ήταν 63-42 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά, κάτι που έκανε με το 26-14 επιμέρους που έτρεξε. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι γηπεδούχοι έχουν  παράπονα από τη διαιτησία και μάλιστα τα εξέφρασαν με επίσημη ανακοίνωση η οποία αναφέρει:

"Η ομάδα μας παρά το νικηφόρο αποτέλεσμα, βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να εκφράσει σοβαρά παράπονα για την σημερινή διαιτησία των κ.κ. Θώμου και Νάκα, ιδίως κατά το β' ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου βρεθήκαμε μπροστά με διαφορά έως και 30 πόντων. Το αποκορύφωμα ήταν κατά την τελευταία περίοδο με τις δύο αποβολές αθλητών μας, τις συνολικά 5 τεχνικές ποινές και την φανερή πρόθεση να μειωθεί το σκορ όσο ήταν δυνατόν.

Η ομάδα μας προτίθεται να ζητήσει από την αρμόδια αρχή την εξαίρεση των συγκεκριμένων κυρίων από επόμενο αγώνα μας καθώς και ευελπιστούμε σε ίση μεταχείριση εκ μέρους των διαιτητών καθ' όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος...

Κλείνοντας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον φίλαθλο κόσμο που βρέθηκε σήμερα στο κλειστό και με τη φωνή του βοήθησε τους αθλητές μας να φέρουν αυτήν την σημαντική νίκη...
Τέλος ευχόμαστε στον αθλητή μας Στάθη Περούλη, βίον ανθόσπαρτον και κάθε καλό στην προσωπική του ζωή".

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 41-26, 63-42, 77-68

Διαιτητές: Νάκας-Θώμος

Σπάρτακος: 16/35 δίποντα (46%), 8/20 τρίποντα (40%), 12/18 βολές (67%), 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά- 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κοψίματα, 5 κλεψίματα, 19 λάθη

Ιόνιος (Κοντογιάννης-Δεσύλλας): Γκιουλέας Μ. 2, Μαγκανάς 18 (4), Νεδέλκος 25 (1), Μήτσουλης, Αθανασίου 2, Περούλης Σ. 16, Περούλης Α. 7(2), Γκιουλέας Γ. 7, Κάντας

Σπάρτακος (Παππάς): Τάσος, Κόρδας 3 (1), Μπαζάκας 2, Δήμος 2, Λαμπρόπουλος 13, Πρεμέτης 15 (4), Φυραρίδης, Κούργιας 5(1), Θεοχάρους 2, Πανταζής 10 (2),Τσίγκας 2, Θώδης 14