Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Ελευθερία Μοσχάτου-ΠΑΣ Γιάννινα 85-74: Έδωσε τη μάχη του στο Μοσχάτο...

Την τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Μοσχάτο από την Ελευθερία με σκορ 85-74. Εξαιρετικές οι δύο Αμερικανίδες Calhoun και Montgomery που είχαν μαζί τους 49 από τους 74 πόντους της ομάδας τους, με την Tac να προσθέτει 14 και την Τζήμου να γεμίζει τη στατιστική της με 4 πόντους, 5 ριμπ., 6 ασίστ και 4 κλεψίματα. Schlemer με 19 και James με 18 οι παίκτριες που έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι δύο ομάδες ήταν ζεστές στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να πηγαίνει ψηλά με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 27-25 στο 10΄ και τον ΠΑΣ να δείχνει ευθέως ανταγωνιστικός. Η Ελευθερία Μοσχάτου έχτισε διψήφια διαφορά στο 15΄ (41-31) με τον ΠΑΣ να μειώνει με την Calhoun σε 44-38 και το ημίχρονο να λήγει με τις γηπεδούχες μπροστά με 49-38.

Με 6-0 σερί ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για τον ΠΑΣ, ο οποίος μείωσε σε 49-44, όμως ένα 10-0 σερί, αυτή τη φορά από την ομάδα του Καλογερόπουλου, έδωσε αέρα 15 πόντων στην Ελευθερία (59-44). Η διαφορά παρέμεινε μέχρι και το τέλος της περιόδου σε αυτά τα επίπεδα (70-55 στο 30΄).

Το +20 ήρθε για την Ελευθερία Μοσχάτου (75-55), με τον ΠΑΣ να απαντά με 7-0 σερί μειώνοντας σε 75-62 και περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (80-72). Τελικά οι γηπεδούχες έφτασαν στη νίκη με 85-74, με την ομάδα του Σιαμέτη να στρέφει την προσοχή της στο εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 49-38, 70-55, 85-74

Διαιτητές: Κοτσίμπος-Ντάνος-Κώτσου

Ελευθερία Μοσχάτου (Καλογερόπουλος): James 18(1), Σπαθάρου 6(2), Μίχου 8, Ακρίβου, Σταμάτη 9(1), Καλάγια 2, Gilday 11(3), Κούτρα, Αλεξανδρή 12(2), Schlemer 19, Βώλου

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 24, Τραγουστή, Κατσαμούρη 2, Ξανθοπούλου, Τζήμου 4, Calhoun 25(2), Χρηστάκη, Ντάλα 5(1), Κανέλλου, Tac 14