Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019

Α.Γ.Ο.Φ.-Καναλάκι 67-70: Φτιαγμένο για μεγάλα πράγματα...

Δείχνοντας το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένη, η ομάδα του Καναλακίου πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Φιλιππιάδας, επικρατώντας του Α.Γ.Ο.Φ. με 70-67, έχοντας σε τρομερά κέφια τους Πάνου (22 πόντοι), Κρικώνη (20 πόντοι) και Δάσκαλο (17 πόντοι) και αγωνιζόμενοι μάλιστα χωρίς τον Μπαρτζώκα. Σπουδαία εμφάνιση και για τον Α.Γ.Ο.Φ. του Αρίστιππου Χαντέλη, που κοίταξε στα μάτια το ισχυρό Καναλάκι και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Ροντογιάννης με 25 και Μάλλιος με 16 οι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν υψηλή παραγωγικότητα, με τους παίκτες του Χαντέλη να έχουν ένα +4 στο 10΄ (25-21) και το παιχνίδι να εξελίσσεται σε μάχη μεταξύ Μάλλιου (8 πόντοι) και Πάνου (11 πόντοι). Οι άμυνες έσφιξαν στη συνέχεια, με το Καναλάκι με επιμέρους 16-11 και πρωταγωνιστή το Δάσκαλο να προηγείται με βραχεία κεφαλή στο τέλος του ημιχρόνου (37-36).

Ο Α.Γ.Ο.Φ. είναι μία καλή ομάδα με ποιότητα και δεν υπήρχε περίπτωση να το βάλει κάτω. Με τον Ροντογιάννη να ανεβάζει στροφές επιθετικά, οι γηπεδούχοι έτρεξαν 20-15 επιμέρους κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 56-52. Το Καναλάκι όμως με κομβικούς παίκτες τους Κρικώνη και Δάσκαλο κατάφερε να φύγει με το "διπλό" από τη Φιλιππιάδα, καθώς έπαιξε εξαιρετική άμυνα στα τελευταία δέκα λεπτά, δεχόμενο μόλις 11 πόντους. Τελικό σκορ 70-67 υπέρ της ομάδας του Τζομάκα που βρίσκεται στην κορυφή του Βορείου ομίλου μαζί με τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας έχοντας κάνει το 3Χ3.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 36-37, 56-52, 67-70

Διαιτητές: Καννής-Λειβαδίτης

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης): Ντούσκος 7(1), Μπίρης 7, Ροντογιάννης 25(4), Ζαεβερδινός, Παπαρούνης 4(1), Κακατσίδης 4, Δούβλης 4, Μάλλιος 16

Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάϊ 4, Κιτσάκης 2, Τάτσης, Κασκάνης 2, Κρικώνης 20, Γείτονας, Γάκης 3(1), Δάσκαλος 17, Πάνου 22