Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019

Πρωτέας Ηγουμενίτσας-Θρύλος Ιωαννίνων 76-64: Με τριάδα "φωτιά" έκανε το 3Χ3

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας του Αλεξίου, επικρατώντας του Θρύλου Ιωαννίνων στο ΔΑΚ Ηγουμενίτσας με 76-64. Μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα οι Βενέτης με 24, Γραμόζης με 19 και Σωτηρίου με 16 πόντους. Από τους Γιαννίωτες, οι οποίοι γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στο πρωτάθλημα, ο Καραγιάννης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17, με τον Παπούδο να προσθέτει 12.

Με τους Βενέτη και Σωτηρίου να κάνουν τη διαφορά, ο Πρωτέας προηγήθηκε με 19-11 στο 10΄. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος έδειξε πιο συγκεντρωμένος, όμως οι γηπεδούχοι με τον Βενέτη να κάνει όλη τη δουλειά, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 35-28. Ο Βενέτης μετρούσε ήδη 16 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ήταν το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για τους παίκτες του Αλεξίου και αντίστοιχα το χειρότερο για αυτούς του Ντάσιου. Με 25-10 επιμέρους σκορ οι γηπεδούχοι οικοδόμησαν μία εξαιρετική διαφορά 22 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (60-38), με τον Γραμόζη να έχει 12 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ από τον Θρύλο ο Κρανής είχε τους 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Με τη διαφορά να έχει ξεφύγει σε μεγάλα επίπεδα, ο Θρύλος ήταν δύσκολο να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως παρόλα αυτά δεν τα παράτησε, έτρεξε 26-16 επιμέρους και μείωσε στο τελικό 76-64, με τους Καραγιάννη και Παπούδο να κάνουν ό,τι μπορούν για να ψαλιδίσει η ομάδα τους το προβάδισμα του Πρωτέα. Ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας είναι αήττητος έχοντας το απόλυτο νικών (3/3). Ο Θρύλος από την άλλη έχει ρεκόρ 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 35-28, 60-38, 76-64

Διαιτητές: Αθανασίου-Ντάγκας

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Καρβούνης, Γραμόζης 19(2), Δήμος, Μπέζας 6(1), Σωτηρίου 16(1), Λιανός 3, Δηλαβέρης 4, Τσάγκας, Δρίκος 4, Βενέτης 24(1), Παππάς Αχ., Παππάς Π.

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 5(1), Παπούδος 12(2), Καραγιάννης 17(3), Σιαραψής 2, Παπαζυγούρας, Σπύρου 6(1), Κονταξής 2, Ντόντης 6, Κρανής 9(1), Μπιλανάκης 5, Κυράνας, Στραγάλης