Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2019

Υπέκυψε στην ανωτερότητα των Εσπερίδων ο ΠΑΣ Γιάννινα και αποκλείστηκε

Την ήττα με σκορ 79-41 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Κλειστό Γυμναστήριο του Εσπέρου από τις Εσπερίδες και αποχαιρέτησε το θεσμό του Κυπέλλου. Montgomery με 15 πόντους και Tompkins με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ ξεχώρισαν από πλευράς ΠΑΣ, ενώ για της γηπεδούχες μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Maize με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ, με την Akl να αγγίζει το triple double έχοντας 15 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ και την πολύπειρη Κεχαγιά να προσθέτει 13.

Ο ΠΑΣ ήταν πολύ άστοχος, σουτάροντας με χαμηλά ποσοστά, 27,7% στο δίποντο (13/47), 11,8% στο τρίποντο (2/17) και 69,2% στις βολές (9/13). Οι Εσπερίδες μάζεψαν περισσότερα ριμπάουντ (43 έναντι 35 του ΠΑΣ), ήταν εξαιρετικές στη δημιουργία (20 ασίστ έναντι μόλις 8 του ΠΑΣ) και σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά τόσο στα δίποντα (52,5% με 21/40), όσο και στο τρίποντο (42,1% με 8/19).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο και ξεκίνησαν τον αγώνα με σερί 7-0. Ο ΠΑΣ με δύο καλάθια των Σαρηγιαννίδου και Montgomery μείωσαν σε 7-4, όμως η ομάδα του Σκληρού με την Maize να κυριαρχεί στη ρακέτα έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 23-10. Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΣ ήταν πιο συγκεντρωμένος και μείωσε στο 12΄ σε μονοψήφια επίπεδα (26-17). Οι Εσπερίδες κρατούσαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στη συνέχεια του δεκάλεπτου και μάλιστα κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με ένα +15 (45-30).

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν νωθρά στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 20 (50-30 στο 22΄). Οι μόλις 7 πόντοι που σημείωσε ο ο ΠΑΣ στο τρίτο δεκάλεπτο δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει στο σκορ, με τις Εσπερίδες με 18-7 επιμέρους σκορ να προηγούνται με 63-37 στο 30΄. Στο ίδιο μοτίβο κύλησαν και τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα με το τελικό 79-41 να δίνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου στις Εσπερίδες και να αφήνει τον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός συνέχειας.

Η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη στρέφει πλέον την προσοχή της στο Πρωτάθλημα, καθώς το επόμενο Σάββατο 12 Οκτωβρίου θα αντιμετωπίσει τον Πρωταθλητή Ολυμπιακό, στις 14:00, στο Νέο Κλειστό.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 45-30, 63-37, 79-41

Διαιτητές: Ντάνος-Μαρίγλη

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σκληρός): Μουτεβέλη, Παπαϊωάννου, Εμμανουηλίδου, Δανούση 5, Λουκάτου 7, Δρουμπούκη, Κεχαγιά 13(3), Akl 15(2/4 τρίποντα, 4/7 δίποντα, 1/1 βολές, 10 ασίστ, 8 ριμπάουντ), Πατεράκη 4, Παπαμαρκάκη, Havens 9(3), Maize 26 (11/16 δίποντα, 4/5 βολές, 14 ριμπάουντ)

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 15 (3/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Σαρηγιαννίδου 2, Τραγουστή, Κατσαμούρη 4 (6 ριμπάουντ), Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 2, Τζήμου, Mokdad 2 (4 κλεψίματα), Ντάλα 4, Κανέλλου, Tompkins 12 (4/12 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1/2 βολές, 14 ριμπάουντ)