Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019

Κρόνος Αγίου Δημητρίου-ΠΑΣ Γιάννινα 69-56: Σαφώς βελτιωμένος πριν τον "τελικό" με Μελίσσια

Σαφώς βελτιωμένη εικόνα παρουσίασε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην Αθήνα απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, όμως γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα με 69-56. Κορυφαία η Montgomery με 23 πόντους για την ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη, με την νέα ψηλή της ομάδας την Tac να είναι επίσης διψήφια με 13, ενώ διψήφια ήταν και η έτερη καινούργια Αμερικανίδα Calhoun με 10. Campbell με 18, Κασαπόγλου με 16 και Rodinelli με 12 οι κορυφαίες των γηπεδούχων.

Με 22-16 προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κρόνος για να κλείσει το ημίχρονο με ένα +11 (42-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ ήταν ακόμα καλύτερος και με επιμέρους 19-17 και πρωταγωνίστριες τις Tac και Calhoun μείωσε σε 59-50 στο 30΄.

Στα τελευταία δέκα λεπτά κυριάρχησαν οι άμυνες με το επιμέρους σκορ να είναι 10-6 υπέρ του Κρόνου που έφτασε στο τελικό 69-53. Μεγάλο παιχνίδι για τον ΠΑΣ τη ερχόμενη Κυριακή απέναντι στα Μελίσσια που θα κυνηγήσει την πρώτη του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-31, 59-50, 69-56

Διαιτητές: Κατραχούρας-Καρανικόλα-Μαρίγλη

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ρουμπελάκης): Τζανετάτου, Μποσγανά 9, Τσαγκαροπούλου, Τσιαδή 7(1), Κασάπογλου 16(5), Τζανέτου, Τσουχλή, Γρηγοροπούλου, Γασπαράτου 7(1), Campbell 18, Smith, Rodinelli 12

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 23(2), Τραγουστή, Κατσαμούρη 3, Μπουγουβάλα, Ξανθοπούλου 3(1), Τζήμου, Calhoun 10(1), Ντάλα 2, Κανέλλου 2, Tac 13