Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019

Καναλάκι-Ιόνιος 59-58: Δραματικό παιχνίδι με νικητές τους γηπεδούχους

Τη 2η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το Καναλάκι, επικρατώντας του Ιονίου με 59-58. Το παιχνίδι ήταν δραματικό και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ανάμεσα σε δύο πάρα πολύ καλές ομάδες που απέδειξαν τη δυναμική τους. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο πολύπειρος Σπύρος Μπαρτζώκας με 20 πόντους, με τον Σπύρο Πάνου να έχει 14 και τον Κώστα Κρικώνη 12. Ο Στάθης Περούλης με 24 ήταν ο πρώτος σκόρερ όχι μόνο των Κερκυραίων, αλλά και του αγώνα, με τον Καντά να έχει 13 και τον Νεδέλκο 12.

Η ομάδα του Τζομάκα προηγήθηκε με 23-16 στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Πάνου-Κρικώνη-Μπαρτζώκα να ηγούνται επιθετικά. Με τον Καντά να ανεβαίνει επιθετικά, έχοντας 8 πόντους στην δεύτερη περίοδο, ο Ιόνιος κατάφερε να μειώσει σε 34-29 στο ημίχρονο.

πηγή φωτογραφίας: Ιόνιος Κέρκυρας Μπάσκετ

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό, με τους Κερκυραίους να ανατρέπουν την κατάσταση με το 16-9 επιμέρους που έτρεξαν, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ με 45-43 στο 30΄. Στα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και κρίθηκε στην κυριολεξία στο τέλος. Στο 36΄ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή (52-51), ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος ο Ιόνιος διατηρούσε προβάδισμα δύο πόντων (58-56). Μπαρτζώκας και Δάσκαλος με τρεις εύστοχες βολές έδωσαν αέρα τριών πόντων στην ομάδα τους (59-58), με τον Ιόνιο να έχει την τελευταία επίθεση, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Περούλης δε βρήκε στόχο, με το Καναλάκι να πανηγυρίζει τη νίκη.

Διαιτητές: Αθανασίου-Ντάγκας

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 34-29, 43-45, 59-58

Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάϊ, Κιτσάκης 2, Ιωάννου, Τάτσης, Κασκάνης 3(1), Γάκης, Κρικώνης 12, Γείτονας 3(1), Μπαρτζώκας 20, Παππάς, Δάσκαλος 5, Πάνου 14

Ιόνιος (Κοντογιάννης-Δεσύλλας): Κεραμιδάς, Μητσούλης, Νεδέλκος 12, Καζόγλου, Αθανασίου, Περούλης Στ. 24(3), Περούλης Α. 7, Μαγκανάς 2, Γκιουλέας, Γκιουλέας, Καντάς 13(3)