Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019

Δόξα Άρτας-ΑΓΣΙ (U 20) 84-72: Γυφτοκώστας και Μουκάι λύγισαν τον μαχητικό ΑΓΣΙ

Η Δόξα Άρτας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα απέναντι στη μαχητική ομάδα του ΑΓΣΙ (U 20) με 84-72, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γυφτοκώστα και Μουκάι που είχαν από 27 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ διψήφιος ήταν και ο Μάνθας με 10. Από πλευράς ΑΓΣΙ εξαιρετικός ήταν ο Σβώλης με 26, με τον Χρήστου να έχει 16.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο 10΄ ήταν ισόπαλες με 19-19. Το ημίχρονο βρήκε τους Αρτινούς μπροστά με +5 (46-41), με τους νεαρούς του Κωνσταντίνου Ηλιάδη να δείχνουν εξαιρετική εικόνα και να μην αφήνουν τους γηπεδούχους να χτίσουν μεγάλη διαφορά.

Τρίτο δεκάλεπτο και η Δόξα πήρε μια διαφορά 12 πόντων με τον ΑΓΣΙ να μειώνει και πάλι σε 64-56 στο 30΄, για να έρθει η τελευταία περίοδος, όπου οι γηπεδούχοι με 20-16 επιμέρους έφτασαν στο τελικό 84-72.

Τα Δεκάλεπτα: 19-19, 46-41, 64-56, 84-72

Διαιτητές: Μίγδος-Γιαννούλης

Δόξα Άρτας ( Κιφοκέρης): Κωστούλας Α. 2, Βασιλείου 5(1), Γκανιατσας 2, Γεωργίου, Γυφτοκώστας 27(3), Βάσιος 7(1), Μουκάι 19(2), Μάνδαλος, Τσίτσικας 4, Μάνθας 10(1), Αναγνώστου 8, Καρανίκας.

Α.Γ.Σ.Ι.(U 20) ( Ηλιάδης): Πάνος 6, Χαρίτος 6, Σβώλης 26(2), Γκούρας , Ντάτσης , Τερζόπουλος 8, Γεωργονίκος , Ζαχαριζης, Παπαγεωργίου, Μητταρης 6 , Χρήστου 16(2), Παππάς 4.