Κυριακή 19 Μαΐου 2019

Βαριά ήττα για τον ΑΓΣΙ στον αγώνα κατάταξης

Κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε ο ΑΓΣΙ στο μπαράζ κατάταξης απέναντι στον Λεύκιππο Ξάνθης, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 72-47.
Η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Λεύκιππος με επιμέρους σκορ 41-19 έφτασε εύκολα στη νίκη.

Ο ΑΓΣΙ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 20-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο ημίχρονο η ομάδα της Ξάνθης πήρε τα ηνία με 31-28. Στο 30΄ η διαφορά άνοιξε σε δηψήφια επίπεδα (37-47), για να έρθει ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Λέυκιππος με επιμέρους 25-10 έφτασε στο τελικό 72-47.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 28-31, 37-47, 47-72

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Τζιοπάνος

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Καννής 7, Ζαμπέτης 2, Σαχπατζίδης, Καλφαλίδης, Αντωνίου 3, Πουρνάρας 12, Χρύσης 7, Μάκης 2, Παπανικολάου, Θυμνιός 12(1), Φίλιος, Θώδης 2

Λεύκιππος Ξάνθης (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 15(1), Νταβουλτζόπουλος 7, Δώδος 2, Στεργίου 6(2), Βάκρινος 2, Κυφωνίδης 3(1), Παλλάκης 6, Στασινόπουλος 11, Κάλφας 3(1), Χρήστου 8, Σταματέλος 7, Σαββίδης 2