Κυριακή 5 Μαΐου 2019

Δόξα Λευκάδας-ΑΓΣΙ 83-71: Δεν έφτανε ο Χρύσης για τον ΑΓΣΙ!

Την ήττα με σκορ 83-71 γνώρισε ο ΑΓΣΙ στη Λευκάδα απέναντι στη Δόξα, που εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Πρωτέα από τον ΠΑΣ και ανέβηκε στη 2η θέση.
Η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη πάλεψε απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα και με μεγαλύτερο κίνητρο, καθώς ήθελε τη νίκη που θα την οδηγούσε στην προνομιούχο δυάδα. Φοβερός Χρύσης για τους φιλοξενούμενους σταμάτησε στους 31, με τον Ζαμπέτη να προσθέτει 13. Από τους νικητές ο Νικολόπουλος είχε 24, με τους Τσιαβέ και Γεωργάκη να έχουν από 11 και τον Βαγενά 10.

Ο ΑΓΣΙ ήταν ευθέως ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία στο σκορ με 21-18. Στο ημίχρονο η ομάδα του Δημητριάδη απολάμβανε διψήφιο προβάδισμα (45-33). Η Δόξα παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τρίτη περίοδο ανέβασε στροφές και με επιμέρους 22-13, άνοιξε τη διαφορά πάνω από τους είκοσι (67-46). Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στον ΑΓΣΙ, όπου με επιμέρους 25-13 κατόρθωσε να μειώσει στο τελικό 83-71. Η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη υποδέχεται την επόμενη Κυριακή τη Νικόπολη στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 45-33, 67-46, 83-71

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Κοϊμτζόγλου

Δόξα Λευκάδας (Δημητριάδης): Νικολόπουλος 24(5), Αργυρός 8(2), Γερονάσιος, Αναγνωστόπουλος 9(1), Τσιαβές 11(2), Βαγενάς 10(1), Κόγκας 2, Γεωργάκης 11(1), Μακρόπουλος 6, Βλαχάκης, Ζαμπάκης 2

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης-Τσαμπαλάς): Καννής 5(1), Ζαμπέτης 13(1), Σαχπατζίδης, Πρεμέτης, Αντωνίου, Πουρνάρας, Χρύσης 31(2), Μάκης 9(1), Παπανικολάου, Θυμνιός 6, Φίλιος, Θώδης 7