Σάββατο 6 Απριλίου 2019

IBC: Έκανε το break και ετοιμάζεται για στέψη!

Από το πρώτο παιχνίδι των τελικών το IBC έδειξε ότι είναι το αφεντικό της σειράς επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση της Γ.Ε.Α. με 71-44.
Πλέον η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου χρειάζεται μόλις μία νίκη την επόμενη εβδομάδα για να στεφθεί πρωταθλήτρια και να πάρει το εισιτήριο για τη Γ΄ Εθνική.
Σπουδαία εμφάνιση από το "βαρύ πυροβολικό" της ομάδας, τον Χρήστο Μπάλλα, που έκανε doubl-double σημειώνοντας 22 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε και 14 ριμπάουντ, με τους Δάσκαλο και Τσιρώνη να ακολουθούν σε απόδοση με 13 και 12 αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους οι Γεωργούλας με 13 και Μπόσμος με 10 ήταν οι κορυφαίοι.

Με τον Μπάλλα να έχει τους 9 από τους 18 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18-11 στο 10'. Δίνοντας μεγάλη έμφαση στην άμυνα, οι παίκτες του Παπαδόπουλου έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα δώδεκα πόντων (35-23). Στην τρίτη περίοδο το IBC συνέχιζε να έχει τον απόλυτο έλεγχο με αποτέλεσμα στο 30΄ να βρίσκεται μπροστά με 50-35. Τελικό σκορ 71-44 με την γιαννιώτικη ομάδα να κάνει το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

IBC: 19-33 δίποντα (57,6%), 6-28 τρίποντα (21,4%), 15-27 βολές (55,6%), 42 ριμπάουντ (34 αμυντικά-8 επιθετικά), 17 ασίστ, 15 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 12 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 23-35, 35-50, 44-71

Διαιτητές: Ασημακάκη-Τσίγας

Γ.Ε.Αγρινίου (Φαράντος-Καρατσώρης): Ντάλλας, Στούμπος, Φωτιάδης 4, Σταμουλάκης 4, Σούρλας 6, Δάρλας 3, Μουντζούρης, Λειβαδάς 4, Μπόσμος 10, Γεωργούλας 13(2), Τσάνος, Σώκος

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης 4 (2/3 δίποντα, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ματσάγγας 5 (2/2 δίποντα, 1/1 βολές, 3 ριμπάουντ), Κρικώνης, Τσιτσώνης (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) Κακατσίδης, Καραμπίνης 6 (2/2 δίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πατραμάνης Αρ., Πατραμάνης Κ., Τσατάλας 9(1) (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Δάσκαλος 13(1) (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/6 βολές), Τσιρώνης 12(3) (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Μπάλλας 22(1) (8/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)