Κυριακή 7 Απριλίου 2019

"Άλωσε" τη Θεσσαλονίκη ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα!

Μεγάλη εκτός έδρα νίκη σημείωσε ο ΠΑΣ στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Μαντουλίδη με 83-67 και έκανε ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στη Β΄ Εθνική.
Όπως συνηθίζει στα περισσότερα φετινά του παιχνίδια η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου είχε πολλούς πρωταγωνιστές επιθετικά με τον Γεωργίου να είναι κορυφαίος όλων με 17, τον Πρέντζα να συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του προσθέτοντας 16, τον Πανάρα να έχει 14 και τον Πάτρα στην επανεμφάνισή του μετά από δύο παιχνίδια να έχει και αυτός 14 και να δείχνει πανέτοιμος να βοηθήσει την ομάδα του στα τελευταία τέσσερα κρίσιμα παιχνίδια.

Οι παίκτες του Κωστόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 28-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο είχαν ήδη σκοράρει 53 πόντους πετώντας φωτιές επιθετικά. Το σκορ στο 20΄ ήταν 53-37 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΣ συνέχισε να είναι το αφεντικό του αγώνα και στην τρίτη περίοδο (70-53 στο 30΄), για να φτάσει εύκολα στο τελικό 83-67 και να πανηγυρίσει την 17η φετινή νίκη στο πρωτάθλημα. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό Βόλου, την Κυριακή 14 Απριλίου στις 17:00 στο κλειστό της Λιμνοπούλας.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 37-53, 53-70, 67-83

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Εκίζογλου

Μαντουλίδης (Νικολαϊδης): Νικολαϊδης 17(1), Τάκης 5(1), Μπέλλος, Γκοντίδης, Λαγός 2, Ρεφατλάρι 15(5), Ψάθας 7, Ντίαθ 1, Καλόγηρος 10, Φόρογλου 5(1), Μαλάνδρης , Σίμογλου 5

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 17, Πανάρας 14(3), Μουζακίτης, Τσίρμπας-Αναγνώστου 2, Πρέντζας 16(2), Καραγκιολίδης, Μάντζιος Π., Μάντζιος Δ. 9, Πάτρας 14, Πανταζής 3(1), Πιστιόλης 3, Γιωτάκης 5

Φωτογραφία: Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα BC (Facebook)