Σάββατο 2 Μαρτίου 2019

Σκορ και θέαμα από τον Σπάρτακο... (vid,pics)

Ένας απολαυστικός Σπάρτακος παρέσυρε σαν χείμαρρος τον Αίαντα Άρτας με 99-61 και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στον αγώνα της χρονιάς της επόμενης Κυριακής κόντρα στον Πρωτέα Ηγουμενίτσας.
Η ομάδα του Γιάννη Καΐκα έπαιξε ανά διαστήματα απολαυστικό μπάσκετ με τους τέσσερις μικρούς (Δήμο, Κούργια, Βαράκα και Κύρκο) να είναι το μεγάλο κέρδος από τη φετινή εξαιρετική σεζόν. Ο Παναγιώτης Δήμος πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με το Σπάρτακο, γεμίζοντας τη στατιστική. Είχε 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, όντας από του πρωταγωνιστές της 14ης νίκης της ομάδας του. Κορυφαίος ο Δημήτρης Ζήσης με 25 και 12 ριμπάουντ, έκανε double double, ενώ ο αρχηγός Κώστας Κόρδρας έκανε season high με τους 20 πόντους που σημείωσε. Διψήφιος και ο Αποστόλης Θεοχάρους με 11, όπως και ο Αποστόλης Γούλας με 10. Γενικότερα έπαιξαν και σκόραραν και οι δώδεκα παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο κόουτς του Σπάρτακου.

Χωρίς τους Ντίνο Λαμπρόπουλο και Αποστόλη Κολιγιώτη παρατάχθηκε ο Σπάρτακος στο παιχνίδι με τον Αίαντα. Ο Γιάννης Καίκας ξεκίνησε τον αγώνα με τους Δήμο, Ζήση, Μάστορα, Θεοχάρους και Γούλα. Ο Αίαντας εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα και προηγήθηκε με 8-2 στο 3΄. Με τον Χίντζιο να οδηγεί την ομάδα του επιθετικά, ο Αίας πήρε προβάδισμα επτά πόντων (17-10). Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Ζήση "έτρεξαν" επιμέρους 14-5, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 24-22. Στο 13΄ οι παίκτες του Καΐκα είχαν ένα προβάδισμα επτά πόντων (35-28), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόρδα. Ο Αίας με σερί 5-0 μείωσε στους δύο (35-33), όμως ο αρχηγός του Σπάρτακου με φοβερό τετράποντο (εύστοχο τρίποντο και φάουλ του Παπαμιχαήλ) άνοιξε και πάλι τη διαφορά (39-33 στο 15΄), η οποία δεν άργησε να ανέβει πάνω από τους δέκα, με καλάθι και φάουλ του Ζήση (44-33). Με επιμέρους 14-3, ο Σπάρτακος έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 58-36. Ο νεαρός Δήμος οργάνωνε μαεστρικά την ομάδα του μοιράζοντας άφθονες ασίστ. Ο Κόρδας είχε 15 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ζήση να μετράει ήδη 23 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι παρά τη διαφορά που έχτισαν, συνέχισαν να είναι σοβαροί και στη συνέχεια του αγώνα, απολαμβάνοντας σταθερά διαφορές κοντά ή και πάνω από τους είκοσι πόντους (62-44 στο 24΄, 65-44 με καλάθι και φάουλ του Κιμισκίδη). Ο κόουτς των γηπεδούχων έριξε στο παιχνίδι και τον νεαρό Χάρη Κύρκο (Δήμος και Κούργιας είχαν πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής ήδη από το πρώτο ημίχρονο), με το δεκάλεπτο να λήγει με τον Σπάρτακο μπροστά με 77-50. Στο 32΄ η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους τριάντα, μετά από καλάθι του Ζήση (81-50), με τον τέταρτο νεαρό της αποστολής, Βασίλη Βαράκα, να παίρνει και αυτός χρόνο συμμετοχής, πετυχαίνοντας μάλιστα και 6 πόντους. Τελικό σκορ 99-61, με τον Σπάρτακο να έχει μπροστά του τον τελικό της επόμενης Κυριακής με τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας.

Φοβερή εμφάνιση από τον Ζήση, με εξαιρετικά ποσοστά. Σημείωσε 25 πόντους (4/7 τρίποντα, 6/8 δίποντα, 1/2 βολές), κατέβασε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα. Τα έκανε όλα σε περίπου 27΄ χρόνο συμμετοχής.

Το ταλέντο του Δήμου είναι δεδομένο και αρχίζει να το ξεδιπλώνει συνεχώς όλο και περισσότερο στο παρκέ. Είχε γεμάτη στατιστική κατηγορία απέναντι στον Αίαντα Άρτας (6 πόντοι, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ και μετατρέπεται συνεχώς σε πολύτιμο μέλος της ανδρικής ομάδας.

Εξαιρετικό παιχνίδι και από τον Κόρδα με 20 πόντους (5/11 τρίποντα).

Με το 25-3 επιμέρους που έτρεξαν οι γηπεδούχοι από το 14΄ που ο Αίας είχε μειώσει στους δύο (35-33), μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κατάφεραν ουσιαστικά να καθαρίσουν το παιχνίδι και να φτάσουν στη 14η νίκη τους.

Σπάρτακος: 29/47 δίποντα (62%), 12/36 τρίποντα (33%), 5/9 βολές (56%), 57 ριμπάουντ (39 αμυντικά-18 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 58-36, 77-50, 99-61

Διαιτητές: Καννής, Σωτηρόπουλος

Σπάρτακος (Καΐκας): Ντρίτσος 2 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόρδας 20(5) (5/11 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 1/1 βολές), Μάστορας 3 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ζήσης 25(4) (4/7 τρίποντα, 6/8 δίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 5(1) (1/1 τρίποντο, 1/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Δήμος 6 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κιμισκίδης 6(1) (1/5 τρίποντα, 1/δίποντο, 1/1 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γούλας 10 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα), Βαράκας 6 (3/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Θεοχάρους 11 (5/9 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Κύρκος 3 (1/5 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κούργιας 2 (1/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ)