Σάββατο 2 Μαρτίου 2019

Με πρωταγωνιστές τους Κώτση, Παπαγεωργίου και Ζαφειράκη οι Μολοσσοί πήραν το γιαννιώτικο ντέρμπι

Οι Μολοσσοί ήταν οι μεγάλοι νικητές στο γιαννιώτικο ντέρμπι της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, επικρατώντας του Αίαντα Περιβλέπτου με 79-63.
Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη και τους γηπεδούχους να καθαρίζουν στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 29-17. Κορυφαίος για την ομάδα του Μπακαλούμη ο Κώτσης με 18, με τους Παπαγεωργίου και Ζαφειράκη να είναι άξιοι συμπαραστάτες με 14 και 13 αντίστοιχα. Ο Παππάς με 19 ήταν ο πρώτος σκόρερ όχι μόνο του Αίαντα αλλά και του αγώνα, με τον Αθανασίου να έχει 11 και τον Σιουμάλα 10.

Πολύζος, Κώτσης, Γρηγοριάδης, Καλούπτσογλου και Νταφόπουλος ήταν οι αρχικές επιλογές του Μπακαλούμη, με τον Τσιαλαμάνη στην αντίπερα όχθη να επιλέγει τους Μέμτσα, Λασπόνικο, Αθανασίου, Γόγολο και Παππά. Καλύτερο ξεκίνημα για τον Αίαντα στο παιχνίδι και προβάδισμα με 6-2 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Γρηγοριάδης με εύστοχο τρίποντο έβαλε μπροστά τους Μολοσσούς με 7-6. Οι γηπεδούχοι πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και στήνοντας παγίδες, ανάγκασαν τους παίκτες του Αίαντα να κάνουν λάθη και με τους Παπαγεωργίου και Κώτση να λαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες, προηγήθηκαν με 17-11 στο 8΄. Τελικά η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 21-14. 8-3 επιμέρους "έτρεξαν" οι παίκτες του Μπακαλούμη στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα (29-17 στο 14΄). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 17΄ σε 31-24, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 33-26.

Οι παίκτες του Αίαντα μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, μειώνοντας στους τρεις (37-34 στο 24΄). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά, όμως οι Μολοσσοί πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους 9-2 και τον Καλούπτσογλου πρωταγωνιστή, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους δέκα (46-36 στο 27΄). Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με ηγέτη τον Αθανασίου, "έτρεξαν" δικό τους επιμέρους 10-4, μειώνοντας στους τέσσερις στο 30΄ (50-46). Οι 8 από τους 10 πόντους, ανήκαν στον Αθανασίου, ο οποίος ήταν ο λόγος που η ομάδα του επέστρεψε στο παιχνίδι. Με καλάθι του Παππά, ο Αίας μείωσε στους δύο (54-52), όμως κάπου εκεί η κούραση έδειξε να καταβάλει τους φιλοξενούμενους. Με τον Παπαγεωργίου να έχει 3 σερί πόντους, οι Μολοσσοί προηγήθηκαν με πέντε (57-52), ενώ στο 34΄ η διαφορά άνοιξε ξανά στους δέκα (64-54). Ο Αίας δεν είχε τις απαντήσεις και οι Μολοσσοί με επιμέρους 15-9 στα τελευταία πέντε λεπτά έφτασαν στη νίκη.

Ο Παπαγεωργίου ήταν κομβικός στο σημερινό ντέρμπι με τον Αίαντα και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του. Δεν ήταν μόνο οι 14 πόντοι που σημείωσε ερχόμενος από τον πάγκο, αλλά ήταν η γενικότερη παρουσία του και η συμμετοχή του στα ριμπάουντ, τόσο τα επιθετικά όσο και τα αμυντικά, αλλά και η ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Πάντοτε ουσιαστικός και με μεγάλη συνεισφορά στο παιχνίδι των Μολοσσών ο Κώτσης. Ο σημερινός αγώνας δεν αποτέλεσε εξαίρεση, με τον guard των Μολοσσών να έχει 18 πόντους, όντας  ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Το 10-2 επιμέρους των γηπεδούχων όταν ο Αίας Περιβλέπτου πλησίασε στους δύο (54-52), είναι το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα. Από εκεί και μετά οι Μολοσσοί ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά φτάνοντας στην 8η νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 33-26, 50-46, 79-63

Διαιτητές: Διαμαντής, Λαδιάς

Μολοσσοί (Μπακαλούμης): Πολύζος, Ζαφειράκης 13(1), Σπυρόπουλος 8(2), Δρούγκας 4, Γρηγοριάδης 9(1), Τσιρώνης, Κώτσης 18(1), Σιώζος, Γούνης 2, Νταφόπουλος 4, Καλούπτσογλου 7, Παπαγεωργίου 14(1)

Αίας Πέριβλεπτου (Τσιαλαμάνης): Ζαχαρίας 1, Τσιμπούκας 6, Μέμτσας 9, Λασπόνικος, Αθανασίου 11(2), Παππάς 19, Βλάχος 2, Ντάνας, Γόγολος 5(1), Σιουμάλας 10(1)