Σάββατο 2 Μαρτίου 2019

Η επική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο έφερε τη νίκη για τον ΑΓΣΙ (U 20) (vid,pics)

Ο ΑΓΣΙ (U 20) μπορεί να μην έπιασε καλή απόδοση στο παιχνίδι απέναντι στον Ιόνιο, όμως με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο κατόρθωσε να πάρει μια σπουδαία νίκη με 78-73 και ουσιαστικά να αποφύγει την διαδικασία των playout, κλειδώνοντας την παραμονή στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Καννής και Μπαζάκας που σημείωσαν από 20 πόντους, με τον Ψιλοδημητρακόπουλο να είναι και αυτός διψήφιος με 15.

Οι γηπεδούχοι στο 34΄ βρισκόταν πίσω στο σκορ με δέκα πόντους (70-60), όμως με επική ανατροπή κατόρθωσαν να αντιστρέψουν την κατάσταση, "τρέχοντας" επιμέρους 18-3 και να φτάσουν στην 5η νίκη της σεζόν.

Ο Βαγγέλης Αυγερινός έριξε στη "μάχη" τους Πρεμέτη, Καννή, Τσίγκα, Ψιλοδημητρακόπουλο και Μπαζάκα. Στα πρώτα τρία λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (7-7), όμως ο Ιόνιος γυρνώντας την άμυνά του σε ζώνη, προκάλεσε προβλήματα στους γηπεδούχους, παίρνοντας το προβάδισμα με 13-8 στο 6΄. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα της τάξεως των επτά πόντων (23-16), όμως ο ΑΓΣΙ με σερί 5-0, έκλεισε το δεκάλεπτο πίσω με 23-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Φαίακες συνέχιζαν σταθερά να διατηρούν την πρωτοπορία στο σκορ (32-28), όμως ο Ψιλοδημητρακόπουλος με παλικαρίσιο καλάθι μείωσε στους δύο (32-30 στο 14΄). 8-0 σερί "έτρεξε" η ομάδα του Δεσύλλα ανεβάζοντας τη διαφορά στους δέκα (40-30). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Ιόνιο μπροστά με 44-37.

Οι γηπεδούχοι με τον Ψιλοδημητρακόπουλο πρωταγωνιστή, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (53-52). Ο Ιόνιος με επιμέρους 9-2, έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (61-55). Ο Ιόνιος σχεδόν σε όλο το παιχνίδι έπαιξε ζώνη στην άμυνα δυσκολεύοντας πολύ τον ΑΓΣΙ, ο οποίος ήταν άστοχος από τη γραμμή των 6,75. Η τελευταία περίοδος εξελισσόταν εφιαλτικά για τους παίκτες του Αυγερινού, αφού βρισκόταν μέχρι και το 34΄ πίσω με διψήφια διαφορά (70-60), όμως σταδιακά άρχισαν να "ροκανίζουν" το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, μειώνοντας αρχικά σε 73-67. Το πιο κομβικό κομμάτι του αγώνα ήρθε στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους με περίσσιο πάθος να "τρέχουν" σερί 8-0 και να παίρνουν τα ηνία στο σκορ με 75-73, μόλις 1 λεπτό και 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Πρεμέτης, Μπαζάκας και Καννής σήμαναν την αντεπίθεση για την ομάδα τους. Ο Ιόνιος δε βρήκε το δρόμο προς το καλάθι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα ο ΑΓΣΙ με τρεις εύστοχες βολές να φτάσει στην σπουδαία επικράτηση.

Ο Χρήστος Καννής έχει βοηθήσει σημαντικά την ομάδα του σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου γύρου να κλειδώσει την παραμονή στην κατηγορία. Σήμερα είχε 20 πόντους με δυο εύστοχα τρίποντα συμβάλλοντας καθοριστικά στη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Νίκος Ψιλοδημητρακόπουλος ήταν από τους ήρωες της σημερινής αναμέτρησης. Πέτυχε 15 πόντους, δίνοντας ομηρικές μάχες στη ρακέτα με τους ψηλούς του Ιονίου και δήλωσε παρών στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του δυσκολευόταν πολύ, κρατώντας τη στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι σε έναν αγώνα που δεν ήταν καλοί, αρνήθηκαν να παραδοθούν δείχνοντας μεγάλη αυταπάρνηση. Ενώ στο 34΄ ήταν πίσω με δέκα πόντους (70-60), κατάφεραν με επιμέρους 18-3 στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης να φέρουν τούμπα το παιχνίδι και να φτάσουν στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-44, 55-61, 78-73

Διαιτητές: Διαμαντής, Αθανασίου

ΑΓΣΙ U 20 (Αυγερινός-Μυλώνης): Γκανιάτσας, Ντάγκας, Ψιλοδημητρακόπουλος 15, Καννής 20(2), Πρεμέτης 9(1), Κωστής, Κονταξής, Μουστακλής, Παπανικολάου 8(1), Τσίγκας 6(1), Μπαζάκας 20(3), Κολόκας

Ιόνιος (Δεσύλλας): Κεραμιδάς 3(1), Αθανασίου 5, Γκιουλέας I. 8, Ρέτσης 6, Παπαγκίκας 20(2), Μαρτίνης 14(1), Γκιουλέας M.2, Καντάς 15