Σάββατο 2 Μαρτίου 2019

IBC: Επίδειξη ισχύος στην Άρτα και 16/16

Δίχως να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία και με πολλούς πρωταγωνιστές επιθετικά, το IBC έφτασε τις 16 νίκες στο πρωτάθλημα, συντρίβοντας με 93-47 τον Πύρρο Αρταίων.
Χωρίς τους Χρήστο Μπάλλα και Αλέξανδρο Ματσάγγα στη σύνθεσή της παρατάχθηκε η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου στο Τ9 της Άρτας, έχοντας όμως πολλούς νεαρούς στην δωδεκάδα.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα για το IBC, το οποίο προηγήθηκε με 31-14 στο πρώτο δεκάλεπτο δείχνοντας από νωρίς της ορέξεις του. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 60-21. Το σκορ και η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Πολύ εύκολα το IBC έφτασε στο τελικό 93-47 και στις 16 συνεχόμενες νίκες. Τσατάλας με 19, Κακτσίδης με 13 και Δάσκαλος με 11 οι κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους, με τους Κρικώνη και Βάση να είναι επίσης διψήφιοι με 10.

Τα δεκάλεπτα: 14-31, 21-60, 32-76, 47-93

Διαιτητές: Καββαδάς, Βάσιος

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κόρδης 6(1), Μέκο, Πέτσας 2, Κότσικας 9(2), Καράλης, Γεωργάκης 6(1), Βάσιος 10, Ράλλης 5(1), Δημητρίου 9

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης 10(2), Κακατσίδης 13(1), Κρικώνης 10, Τσιτσώνης 8(2), Κουλουμπής 2, Καραμπίνης 3, Πατραμάνης Αρ. 6, Σφουγγάρης 2, Τσατάλας 19, Δάσκαλος 11, Τσιρώνης 9(2), Ανάργυρος