Σάββατο 23 Μαρτίου 2019

Με το αριστερό ο Σπάρτακος στα playoffs

Την ήττα με σκορ 85-59 γνώρισε ο Σπάρτακος στο Αγρίνιο από τη Γ.Ε.Α. στο πρώτο παιχνίδι στην ημιτελική σειρά. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι με αποτέλεσμα να προστατεύσουν την έδρα τους και να κάνουν το 1-0.
Πρόβλημα για τον Σπάρτακο τα 4 φάουλ με τα οποία χρεώθηκε ο Λαμπρόπουλος από το πρώτο ημίχρονο όπως και η μεγάλη αστοχία από τη γραμμή των 6,75, με τους παίκτες του Καΐκα να έχουν μόλις 3/19 τρίποντα.

Με 23-17 προηγήθηκε η Γ.Ε.Α. στο πρώτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-30). Ο Σπάρτακος πάλεψε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να είναι 16-15 υπέρ των γηπεδούχων, όμως το 26-14 επιμέρους της τελευταίας περιόδου έδωσε στους Αγρινιώτες τελικά την εύκολη νίκη. Θεοχάρους και Ζήσης είχαν από 13 και 12 αντίστοιχα. Ο Μπόσμος με τους 26 πόντους κορυφαίος για τους νικητές.

Επόμενο παιχνίδι το ερχόμενο Σάββατο στο Νέο Κλειστό, με τον Σπάρτακο να θέλει μόνο τη νίκη για να φέρει τη σειρά στο 1-1. Από την άλλη η Γ.Ε.Α. θα έρθει στα Γιάννενα με στόχο να διπλασιάσει τα θετικά αποτελέσματα και να κλείσει θέση στους τελικούς.

Σπάρτακος: 3-19 τρίποντα (16%), 20-41 δίποντα (49%), 10-18 βολές (56%), 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά-8 επιθετικά), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-30, 59-45, 85-59

Διαιτητές: Ασημακάκη-Καββαδάς

Γ.Ε.Αγρινίου (Φαράντος-Καρατσώρης): Ντάλας 3(1), Μουντζούρης, Φωτιάδης 10(1), Σταμουλάκης 6(2), Σούρλας 15(5), Δάρλας 9(2), Στούμπος 1, Λειβαδάς 7(1), Μπόσμος 26, Τσάνος 6, Βασιλείου 2

Σπάρτακος (Καΐκας): Δήμος 4 (2/4 δίποντα, 4 ριμπ., 3 ασίστ), Κόρδας 9(1) (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάστορας 3 (1/2 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζήσης 12(1) (1/9 τρίποντα, 4/6 δίποντα, 1/1 βολές, 3 ριμπ., 3 κλεψίματα), Λαμπρόπουλος 4 (1/4 δίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κοψίματα), Κύρκος, Κιμισκίδης 4 (2/3 δίποντα), Γούλας 2 (1/3 δίποντα), Μαυρογιάννης 3 (1/4 δίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ), Θεοχάρους 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές), Παπανικολάου, Κούργιας 5(1) (1/1 τρίποντο, 1/3 δίποντα)