Σάββατο 9 Μαρτίου 2019

"Περίπατος" στο Βόλο για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 70-40 του Ολυμπιακού Βόλου, έπιασε τις 13 νίκες στη φετινή σεζόν και ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στην Πυλαία που θα κρίνει πολλά όσον αφορά τη μάχη της δεύτερης θέσης.
Ο ΠΑΣ είχε τα ηνία στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (22-12) και δε δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τη διαφορά κοντά στους είκοσι στο ημίχρονο (41-22). Το +20 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος έδωσε άνετο προβάδισμα στις φιλοξενούεμενες (55-35) που έφτασαν στο τελικό 70-40 πανηγυρίζοντας την 13η νίκη. Σαρηγιαννίδου με 20 και Μεντεσίδου με 15 οι κορυφαίες για τον ΠΑΣ με την Ντάλα να είναι επίσης διψήφια με 12.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 22-41, 35-55, 40-70

Διαιτητές: Γιαννούλης-Μπούγλος

Ολυμπιακός Βόλου (Δέρβος): Κωστοπούλου, Γκρίνια, Τζανετοπούλου 4, Κανελλοπούλου 2, Λιόλιου, Παρασχάκη 9(1), Αρτεμισίου 13(1), Ματζιάρα, Σπυριδοπούλου, Ντόβα 12

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντάλα 12(2), Χήτα, Σαρηγιαννίδου 20(1), Χρηστάκη 6, Μεντεσίδου 15, Πάφη 2, Ξανθοπούλου 5(1), Πανούτσου, Διαμαντοπούλου 6, Βρασταμινού 2, Μπουκουβάλα 2