Κυριακή 10 Μαρτίου 2019

Διπλά χαμένος στην Ηγουμενίτσα ο Σπάρτακος!

Την ήττα με σκορ 71-61 γνώρισε ο Σπάρτακος σήμερα το απόγευμα στην Ηγουμενίτσα από τον Πρωτέα στον τελικό της δεύτερης θέσης.
Οι παίκτες του Αλεξίου κατόρθωσαν να καλύψουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (59-52) και έγιναν το ξεκάθαρο φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα playoffs. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μιχαήλ με 20 με τον Μάλλιο να είναι επίσης διψήφιος με 11. Από τον Σπάρτακο ο Λαμπρόπουλος είχε 27, με τον Ζήση να προσθέτει 17, αλλά να αγωνίζεται με πρόβλημα από το δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (27-23). Ο Πρωτέας στο ημίχρονο με επιμέρους 18-10 κατόρθωσε να προηγηθεί με 45-33. Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι διακόπηκε λόγω ρίψης αντικειμένου, όμως αφού εκκενώθηκε το γήπεδο ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά με τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά διψήφια διαφορά (58-44 στο 30΄). Ο Σπάρτακος με 17-13 επιμέρους έριξε τη διαφορά στους δέκα (71-61), όμως δεν ήταν αρκετό με τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας να "αγκαλιάζει" την είσοδο στα playoffs. Την τελευταία αγωνιστική ο Πρωτέας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Αίαντα Άρτας, με τον Σπάρτακο να υποδέχεται τον Ιόνιο.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 45-33, 58-44, 71-61

Διαιτητές: Κληματάς-Λειβαδίτης

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Μιχαήλ 20, Μπιλιούρης 2, Σωτηρίου 9, Κατσής, Ντούσκος, Μπέζας, Χαντέλης 8, Δηλαβέρης 6, Μπάμπος 9, Κρανής 3, Μάλλιος 11, Αθανασίου 3

Σπάρτακος (Καΐκας): Ντρίτσος 3, Κόρδας, Μάστορας, Ζήσης 17, Λαμπρόπουλος 27, Κολιγιώτης, Κιμισκίδης 5, Γούλας, Μαυρογιάννης, Θεοχάρους 5, Δήμος 4, Κούργιας