Σάββατο 16 Μαρτίου 2019

Έκλεισαν τη σεζόν στην 4αδα οι Μολοσοί!

Οι Μολοσοί έκαναν το χρέος τους απέναντι στον Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη" κερδίζοντας με 78-62 και τερμάτισαν στην 4η θέση στον Β΄ όμιλο της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ σε μία χρονιά με αρκετά σκαμπανεβάσματα αλλά με ικανοποιητικό φινάλε.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπακαλούμη ο Παπαγεωργίου με 13, με τον Πολύζο να είναι άξιος συμπαραστάτης με 12 και τους Κώτση και Γρηγοριάδη να προσθέτουν από 10.

Δρούγκας, Γρηγοριάδης, Ζαφειράκης, Καλούπτσογλου και Νταφόπουλος ξεκίνησαν για τους Μολοσσούς οι οποίοι έκαναν άσχημη εκκίνηση στο παιχνίδι μένοντας πίσω στο σκορ με 11-4 στο 7΄. Ο Αναγνώστου δεν μπορούσε να αντιμετωπιστεί εύκολα στη ρακέτα, έχοντας τους 7 από τους 11 πόντους των φιλοξενούμενων. Ο Μπακαλούμης άλλαξε ολόκληρη την βασική πεντάδα περνώντας στο παρκέ τους Πολύζο, Κώτση, Παπαγεωργίου, Γούνη και Σιώζο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Αρτινούς μπροστά με 18-6. Οι Μολοσσοί είχαν κακές επιλογές επιθετικά με αποτέλεσμα να ανοίξει η διαφορά. Ο Μερκοβίτης ηγούνταν επιθετικά για τους φιλοξενούμενους και με δύο συνεχόμενα τρίποντα διατηρούσε σταθερά το διψήφιο προβάδισμα της ομάδας του (24-11). Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ σε όλο το γήπεδο κάτι που ανάγκασε τους αντιπάλους τους να κάνουν πολλά λάθη. 11-0 σερί έτρεξε η ομάδα του Μπακαλούμη μειώνοντας στους δύο (24-22 στο 16΄). Μάλιστα λίγο αργότερα με 2/2 βολές του Κώτση πήραν τα ηνία στο σκορ (28-26). Κομβική η παρουσία του Κώτση σε όλο το δεκάλεπτο, βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 37-30. 31-12 το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με το οποίο οι γηπεδούχοι  έχτισαν διαφορά εφτά πόντων στην ανάπαυλα.

Το +10 των Μολοσσών ήρθε με εύστοχο δίποντο του Παπαγεωργίου (43-33). Οι γηπεδούχοι είχαν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου τον έλεγχο διατηρώντας σταθερά μία διαφορά γύρω στους δέκα. Πολύζος και Τσιρώνης ήταν οι πρωταγωνιστές έχοντας μαζί 14 πόντους στο δεκάλεπτο. 59-44 το σκορ υπέρ των Μολοσσων στο 30΄ με την πλάστιγγα να έχει γείρει ξεκάθαρα στη μεριά τους. Με τον Παπαγεωργίου να θέλει να τελειώσει τη δουλειά οι Μολοσσοί προηγήθηκαν με 65-48 στο 33΄ και το παιχνίδι είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα με το 78-62 να είναι το τελικό σκορ.

MVP

Ο Παπαγεωργίου ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης στον τελευταίο φετινό αγώνα των Μολοσσών. 13 πόντους και πολύ ενέργεια στο παρκέ ερχόμενος από τον πάγκο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Πολύζος δεν ξεκίνησε βασικός όπως συνηθίζει στα περισσότερα παιχνίδια όμως αυτό δεν τον εμπόδισε καθόλου να είναι από τους διακριθέντες. Σημείωσε 12 πόντους οργανώνοντας παράλληλα εξαιρετικά την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Οι Μολοσσοί πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 22-14 πήραν τη διαφορά ασφαλείας που ήθελαν χτίζοντας πάνω σε αυτή τα θεμέλια της 9ης νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 6-18, 37-30, 59-44, 78-62

Διαιτητές: Αθανασίου, Βίνης

Μολοσσοί (Μπακαλούμης): Πολύζος 12, Νταφόπουλος 7(1), Δρούγκας 2, Γρηγοριάδης 10, Ζαφειράκης 9(1), Κώτσης 10(1), Σιώζος 2, Σχίζας 2, Καλούπτσογλου, Τσιρώνης 9(3), Παπαγεωργίου 13, Γούνης 2

Γ.Σ. Άρτας "΄Ανω Πόλη": Μερκοβίτης 18(3), Βαρέλης 6, Πρέντζας 3(1), Περλέγκας 3, Αναγνώστου 22, Τζαδήμας 10, Κοντοδήμας