Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019

Πήρε το ντέρμπι με τον Σπάρτακο το IBC και κλείδωσε την πρωτιά

Νικητής στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στον Σπάρτακο αναδείχθηκε το IBC με σκορ 89-76, κατακτώντας το 15ο ροζ φύλλο της χρονιάς και παρέμεινε αήττητο στην κορυφή της βαθμολογίας, σπάζοντας παράλληλα το σερί 7 νικών που έτρεχε ο αντίπαλός του.
Ο Σπάρτακος έδειξε ευθέως ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως στο τέλος δεν τα κατάφερε απέναντι στην πιο ποιοτική ομάδα του Β΄ ομίλου. Τέσσερις διψήφιους παίκτες είχε η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου, με τους Τσιτσώνη, Δάσκαλο και Τσατάλα να έχουν από 17 και τον Μπάλλα 13. Τέσσερις ήταν οι διψήφιοι και για τον Σπάρτακο, με τον Ζήση να είναι ο πρώτος σκόρερ με 22, τους Λαμπρόπουλο και Θεοχάρους να έχουν από 16 και τον Μάστορα να προσθέτει 13.

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, με τον Γιάννη Παπαδόπουλο να ακολουθεί πιστά αυτό το ρητό και να αρχίζει με τους κλασσικούς πέντε, δηλαδή τους Καραμπίνη, Τσιτσώνη, Τσατάλα, Δάσκαλο και Μπάλλα. Ο Γιάννης Καΐκας δεν φοβήθηκε να ρίξει στα βαθιά τον νεαρό Δήμο, τον οποίο ξεκίνησε ως βασικό point guard. Δίπλα του είχε τους Ζήση και Μάστορα, με τους Θεοχάρους και Λαμπρόπουλο να συνθέτουν το δίδυμο ψηλών. Στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 7-7, με τους Δάσκαλο και Μάστορα να μονοπωλούν το ενδιαφέρον, έχοντας τους 5 από τους 7 πόντους των ομάδων τους. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι με όμορφο μπάσιμο του Δήμου, προηγήθηκαν με 13-10. Η απάντηση ήταν άμεση και ήρθε από τον Δάσκαλο, με σουτ από τη γραμμή των 6,75 (13-13). Με δύο εύστοχες βολές του Μπάλλα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 7΄ (17-15) και κατόρθωσαν να οικοδομήσουν διαφορά οχτώ πόντων στο 10΄ (25-17).

Με δυναμικό lay up του Τσατάλα το IBC προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με διψήφια διαφορά (27-17). Στο 11΄ ο Ζήσης πέτυχε τετράποντο (ευστόχησε σε τρίποντο παίρνοντας και το φάουλ από τον Βάση) μειώνοντας σε 29-21. Ο Καΐκας γύρισε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη, καταφέρνοντας να προκαλέσει προβλήματα στο IBC. Ο Σπάρτακος με καλάθι και φάουλ του Λαμπρόπουλου έριξε τη διαφορά στους πέντε (33-28 στο 13΄). Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι, καθώς ο Μπάλλας υπέστη διάστρεμμα και τέθηκε εκτός παιχνιδιού στα μέσα περίπου του δευτέρου δεκαλέπτου και ενώ μετρούσε ήδη 13 πόντους. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που τους βρήκε μπροστά με 48-42.

10-2 επιμέρους έτρεξαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +14 (58-44). Τους 10 πόντους πέτυχαν οι Τσατάλας και Δάσκαλος που ξεκίνησαν φουριόζοι. Η απάντηση του Σπάρτακου ήταν άμεση και με σερί 8-0 μείωσε σε 58-52. Όμως το IBC ήταν αποφασισμένο και με επιμέρους 13-6, έκλεισε την περίοδο με διψήφια διαφορά (71-58). Πρωταγωνιστής στο συγκεκριμένο κομμάτι του αγώνα ο Τσιτσώνης που είχε τους 6 από τους 13. Με τον Τσιτσώνη να έχει αναλάβει για τα καλά ηγετικό ρόλο στην επίθεση, το IBC προηγήθηκε με 76-58 στο 32΄. Ο Σπάρτακος έκανε την τελευταία του προσπάθεια να επανέλθει στο παιχνίδι, τρέχοντας σερί 9-0 και μείωσε κάτω από τους δέκα (76-67 στο 35΄). Στα 2 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Δάσκαλος με καθοριστικό τρίποντο έκανε το 84-69 για να έρθει ο Καραμπίνης και να μετατραπεί σε πρωταγωνιστή στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης. Έπαιξε τρεις καταπληκτικές άμυνες (φοβερό κλέψιμο σε προσπάθεια εκδήλωσης αιφνιδιασμού στου Σπάρτακου, άμυνα στον Ντρίτσο και τάπα στον Δήμο) ενώ σημείωσε και το τρίποντο που τελείωσε τις λιγοστές ελπίδες των φιλοξενούμενων να επιστρέψουν ξανά στο παιχνίδι (89-73). Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 89-76 με το IBC να κλειδώνει ουσιαστικά την πρωτιά και τον Σπάρτακο να γνωρίζει τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα και πάλι από το IBC και να φαίνεται ότι οδηγούμαστε σε μεγάλο τελικό για τη δεύτερη θέση, σε δύο εβδομάδες από τώρα, όπου ο Σπάρτακος θα φιλοξενηθεί από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας.

MVP

Ο Ντίνος Τσιτσώνης ήταν ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της σημερινής νίκης. 17 πόντοι με 5/13 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα μέτρησε ο πολύπειρος σουτέρ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ίσως αξίζει και τον τίτλο του πολυτιμότερου του αγώνα. Ο λόγος για τον Αποστόλη Δάσκαλο που τελείωσε τον αγώνα με 17, όντας τέλειος από τη γραμμή των 6,75 (4/4 τρίποντα), ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοιράζοντας και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Η ψυχραιμία που έδειξαν οι γηπεδούχοι όταν ο Σπάρτακος επέστρεψε στο παιχνίδι (76-67 στο 35΄), ήταν το πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου έδειξαν την εμπειρία τους και έφτασαν στο 15/15.

IBC: 19-41 δίποντα (46,3 %), 13-33 τρίποντα (39,4 %), 12-17 βολές (70,6 %), 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά-13 επιθετικά), 21 ασίστ, 14 κλεψίματα, 8 λάθη

Σπάρτακος: 22-37 δίποντα (59 %), 5-14 τρίποντα (36%), 12-18 βολές (67%), 36 ριμπάουντ (30 αμυντικά, 6 επιθετικά), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 19 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-42, 71-58, 89-76

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Λειβαδίτης

IBC(Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης 2 (2 ριμπάουντ), Ματσάγγας (2 ασίστ), Κρικώνης 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσιτσώνης 17(5) (5/13 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κακατσίδης, Καραμπίνης 7(1) (6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ), Πατραμάνης Αρ. 6 (4 ριμπάουντ), Σφουγγάρης, Τσατάλας 17(1) (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Δάσκαλος 17(4) (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσιρώνης 8(2) (2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπάλλας 13 (6/10 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

Σπάρτακος(Καΐκας): Ντρίτσος 4 (4 ριμπάουντ), Κόρδας, Μάστορας 13(2) (2/2 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 3/9 βολές, 5 ριμπάουντ) Ζήσης 22(3) (3/8 τρίποντα, 5/11 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαμπρόπουλος 16 (5/7 δίποντα, 6/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Κολιγιώτης, Κύρκος 1, Γούλας, Μαυρογιάννης 2 (3 ριμπάουντ), Θεοχάρους 16 (7/11 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Δήμος 2 (4 ασίστ), Κούργιας