Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019

Ένα ημίχρονο έφτανε στο Θρύλο Ιωαννίνων για να κατακτήσει την όγδοη νίκη του

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος Ιωαννίνων επικράτησε του Πύρρου Αρταίων με 58-43 και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 8-7 παραμένοντας στην πρώτη τετράδα.
Κορυφαίος για την ομάδα του Σπύρου Μπεζεβέγκη ήταν ο Παπούδος με 20 πόντους, με τον Ντόντη να προθέτει 11. Στο πρώτο ημίχρονο ο Πύρρος ήταν ευθέως ανταγωνιστικός και δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ (30-26 το ημίχρονο). Ο Θρύλος κατάφερε με επιμέρους 28-17 στο δεύτερο ημίχρονο να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (21-19), ενώ στη δεύτερη περίοδο παίχτηκε κακό μπάσκετ με το επιμέρους σκορ να είναι 9-7. Ο προπονητής των γηπεδούχων δεν ήταν ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του και φρόντισε να τους το τονίσει. 30-26 ήταν το σκορ στο 20΄ και ο Θρύλος χρειαζόταν ένα ξέσπασμα για να ξεφύγει.

Με εμφανώς βελτιωμένη εικόνα ο Θρύλος στο 25΄ έχτισε διαφορά κοντά στους δέκα (38-29). Η αμυντική προσήλωση που έδειξαν οι παίχτες του, τον βοήθησε να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 42-29 (δέχτηκε μόλις τρεις πόντους στην περίοδο). Στο 32΄, μετά από 5-0 σερί των γηπεδούχων, η διαφορά άνοιξε κοντά στους είκοσι (47-29). Το +20 ήρθε με επιθετικό ξέσπασμα του Παπούδου (53-33 στο 37΄). Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, με τον Θρύλο να επικρατεί με το τελικό 58-43.

Ο Γιώργος Παπούδος βγήκε μπροστά σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του είχε πολλές απουσίες. Ήταν ο κορυφαίος παίχτης της αναμέτρησης σημειώνοντας 20 πόντους, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Δημήτρης Νυφαντής έχει ανεβάσει στροφές εδώ και καιρό και βοηθάει ουσιαστικά τον Θρύλο. Στο σημερινό παιχνίδι είχε 8 πόντους και οργάνωσε πολύ καλά το παιχνίδι της ομάδας του.

Το +17 που έχτισε ο Θρύλος στις αρχές της τελευταίας περιόδου (47-29), δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 30-26, 42-29, 58-43

Διαιτητές: Κληματάς, Λαδιάς

Θρύλος Ιωαννίνων (Μπεζεβέγκης): Παπούδος 20(4), Τάχιας 7(1), Σιαραψής 8, Νυφαντής 8(2), Ντόντης 11, Μπιλανάκης 2, Σιόντης 2

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Μέκος 4, Πέτσας 6, Καλλής 3(1), Καραλής 3(1), Αναγνώστου 5(1), Γεωργάκης 5(1), Δημητρίου 2, Κότσικας 10(2), Ράλλης 5(1)