Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2019

Με μεγάλη άνεση έφτασαν τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα οι Μολοσσοί

Με μεγάλη άνεση ήρθε η πέμπτη φετινή νίκη των Μολοσσών απέναντι στις Αλυκές Κέρκυρας, επικρατώντας με 73-44, σε εξ΄αναβολής παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.
Η ομάδα του Δημήτρη Καρβούνη είχε διψήφιους του Κώτση με 16 και Γρηγοριάδη με 12 πόντους και δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην ομάδα από την Κέρκυρα. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν συγκεντρωμένοι, με αποτέλεσμα να χτίσουν διψήφια διαφορά στο 10΄ (19-9). Στο ημίχρονο οι Μολοσσοί ήταν μπροστά με 40-21, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους είκοσι (57-35). Στην τελευταία περίοδο με εξαιρετική άμυνα και επιμέρους 16-9, έφτασαν στο τελικό 73-44.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 40-21, 57-35, 73-44

Διαιτητές: Λειβαδίτης, Κολυδάς

Μολοσσοί(Καρβούνης): Πολύζος 8, Παπαγεωργίου 9, Νταφόπουλος 6, Δρούγκας 3(1), Γρηγοριάδης 12(2), Γούνης, Κώτσης 16(2), Σιώζιος 3(1), Καλούπτσογλου 9, Τσιρώνης 7(1)

Αλυκές Κέρκυρας(Γεωργέλης): Πλαστάρας 1, Καραγιάννης 17, Μακρής 3, Κοντογιώργης 2, Κακαραντζάς 3, Καλονάς, Πάλλης 9, Ντέλης, Γιαννάτος 6, Στυλιανίδης 2, Κυριαζής 1

Ήττα για τον Αίαντα Περιβλέπτου

Ο Αίας Περιβλέπτου αντιμετώπισε εντός έδρας την Πάργα και παρότι πάλεψε δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 72-62. Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, με την γιαννιώτικη ομάδα να έχει πλέον ρεκόρ 2-9 και να βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Πάργα βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-4 και είναι 3η.