Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019

Επιβλητικό πέρασμα από τη Μελίκη με επιθετικό πλουραλισμό για τον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα

Επιστροφή στις νίκες με πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας, επικρατώντας πολύ εύκολα της Μελίκης με 85-41.
Παρά τις μεγάλες απουσίες των Πάτρα και Πρέντζα ο ΠΑΣ έδειξε χαρακτήρα και με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασε άνετα τις έντεκα νίκες. Γεωργίου με 18, Καραγκιολίδης και Μάντζιος Δ. με 17 και Παναράς με 14 ήταν οι διψήφιοι για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, οικοδομώντας διψήφια διαφορά (25-12), ενώ στο ημίχρονο απολάμβαναν άνετο προβάδισμα άνω των είκοσι πόντων (48-27). Παρά τη μεγάλη διαφορά στο σκορ, οι παίχτες του ΠΑΣ ήταν απολύτως προσηλωμένοι στην άμυνα και επέτρεψαν στη Μελίκη να σκοράρει μόλις 8 πόντους (70-35 στο 30΄). Ο ΠΑΣ έφτασε άνετα στο τελικό 85-41 και την ερχόμενη Κυριακή θα υποδεχτεί την Καλαμπάκα στο Κλειστό της Λιμνοπούλας.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 27-48, 35-70, 41-85

Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Κωνής

Γ.Α.Σ. Μελίκης(Ασλανίδης): Λιόλιος 2, Μαυρίδης 13, Κυριάκου, Λέφας 12, Μαγάλιος 2, Καρατζάς, Σταυρουλάκης 3(1), Κοτζάμπασης 3, Λαπατούρας 4, Ρογγότης 2

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 18(2), Πανάρας 14(3), Τσίρμπας-Αναγνώστου 5, Καραγκιολίδης 17(2), Μάντζιος Δ. 17, Πανταζής 6(2), Πιστιόλης 4, Γιωτάκης 4(1)