Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019

Κέρδισε τον Ιόνιο και "έπιασε" τετράδα ο Θρύλος Ιωαννίνων

Στις νίκες επέστρεψε ο Θρύλος Ιωαννίνων, περνώντας από την Κέρκυρα με 65-57 και έπιασε ξανά τετράδα, εκμεταλλευόμενος και τη χθεσινή ήττα του Κερκυραϊκού από το IBC.
Κορυφαίος για την ομάδα του Σπύρου Μπεζεβέγκη ο Τάχιας με 17 πόντους, με τον Ντόντη να προσθέτει 13 και τον Νυφαντή 11. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιόνιος προηγήθηκε με 21-19, ενώ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες με το σκορ στο 31-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θρύλος βελτίωσε την άμυνά του και από εκεί βρήκε λύσεις και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 45-38 στο 30΄. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο τελικό 65-57. Αρκετό χρόνο συμμετοχής πήραν από τον προπονητή τους οι δύο νεαροί Αποστολίδης και Παπζυγούρας. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη για το Θρύλο, που το ερχόμενο Σάββατο έχει δύσκολο παιχνίδι με το αήττητο IBC.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-31, 38-45, 57-65

Διαιτητές: Θώμος, Μπουχαγιάρ

Ιόνιος(Δεσύλλας): Μητσούλης, Κεραμίδας 3(1), Χρήστου, Ρέτσης, Αθανασίου 3, Γκιουλέας 6, Παπαγκίκας 18(2), Περούλης 13(1), Ζήρας, Μαρτίνης 8, Στραβοράβδης, Καντάς 6

Θρύλος Ιωαννίνων(Μπεζεβέγκης-Αρβανιτάκης): Αποστολίδης 2, Παπούδος 6, Τάχιας 17(2), Παπαζυγούρας 2, Ντόντης 13, Σιαραψής 6, Νυφαντής 11(3), Μπιλανάκης 8