Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019

Έκλεισε θέση στον Μεγάλο Τελικό η Μεικτή ομάδα της Α1

Με ντέρμπι ανάμεσα στην Μεικτή ομάδα της Α1 και την αντίστοιχη της Α2 ξεκίνησε το 2ο Τουρνουά "Νίκος Φιλίππου", με την Α1 να κλείνει θέση στον τελικό, επικρατώντας με 67-57 της Α2. Στον τελικό της Κυριακής που θα διεξαχθεί στις 14:00, θα τεθεί αντιμέτωπη με την Μεικτή ΕΚΑ "Νίκος Γκάλης", που επικράτησε της Μεικτής Άρτας με 63-52.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και ουσιαστικά η Μεικτή ομάδα της Α1 καθάρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μπόζιος που ήταν ο προπονητής της τυπικά γηπεδούχου Α2, επέλεξε να ξεκινήσει με τους Πλιάκο, Βλαχόπουλο, Γιαννόπουλο, Κατσανάκη και Τσιάγκη. Στην αντίπερα όχθη Ζούμπας και Παπαδόπουλος είχαν στην αρχική τους πεντάδα τους Ιωάννου, Τζομάκα, Καλόγηρο, Ιωαννίδη και Ντιναλέξη. Το σκορ άνοιξε με τρίποντο του Ιωαννίδη, με τον Βλαχόπουλο να μπαίνει φουριόζος και με 6 δικούς του πόντους να δίνει στην ομάδα του το προβάδισμα (6-5). Ιωάννου και Ιωαννίδης πήραν την Α1 στις πλάτες τους, βοηθώντας την να χτίσει διαφορά εννιά πόντων (19-10). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Α1 μπροστά με 21-14. Νέο τρίποντο του Ιωαννίδη στο 13΄ έκανε το 26-19, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να διατηρούν ένα προβάδισμα της τάξεως των έξι πόντων (29-23 στο 15΄).  Η ομάδα της Α2 με επιμέρους 5-1 αρχικά μείωσε σε 30-28, ενώ με μία εύστοχη βολή του Χρυσάφη πήρε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (32-31 στο 18΄). Ο Βασιλειάδης πέταξε τη μπάλα από το κέντρο, ευστοχώντας σε ένα τρομερό τρίποντο με ταμπλό, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου (36-34 η Α1).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μέχρι και τα μέσα του το απόλυτο ντέρμπι. Στο 25΄ το σκορ ήταν 40-38 υπέρ της Α1, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 42-42. Ο Ιωάννου πήρε την ομάδα του από το χέρι επιθετικά και με 5 σερί δικούς του πόντους της έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (47-42).  Συνολικά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 9-0, από το 42-42 που ήταν το σκορ στο 26΄, και προηγήθηκαν με 51-42. Τρίποντο του Βασιλειάδη ανέβασε τη διαφορά στο +11 (54-43). Η Α2 δεν τα παράτησε, μειώνοντας στο 32΄ σε 56-50, όμως η ομάδα των Ζούμπου και Παπαδόπουλου είχε ξανά τις απαντήσεις και με ηγέτη τον Ιωάννου έφτασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (60-50). Το +15 που έχτισαν στο 35΄ σήμανε ουσιαστικά και το τέλος του αγώνα (65-50). Τελικό σκορ 67-57 με την ομάδα της Α1 να πανηγυρίζει τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό. Από την άλλη η Α2 θα αντιμετωπίσει την Κυριακή στις 11:30 την Μεικτή Άρτας στον Μικρό Τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-36, 45-54, 57-67

Διαιτητές: Καννής, Λαδιάς

Μεικτή ομάδα Α2 (Μπόζιος): Κατσανάκης, Κουτσολιόντος, Αποστόλου, Πλιάκος, Γεωργίτσης, Χρυσάφης, Καρράς, Ναυρόζογλου, Γιαννόπουλος, Βλαχόπουλος, Τσιάγκης

Μεικτή ομάδα Α1 (Ζούμπας-Παπαδόπουλος): Πάσχος, Καλόγηρος, Ιωάννου, Βασιλειάδης, Τζομάκας, Ντιναλέξης, Κατσιούλης, Σιόντης, Δόμπολης, Χασκώνης, Ιωαννίδης, Ζυγούρης

Κεντρική φωτογραφία: Επίσημος Λογαριασμός Εργασιακού Πρωταθλήματος "Ευγενία Μουτσίκα" (facebook)