Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2019

Επιβλητικό πέρασμα από την Κέρκυρα και 13 νίκες για τον Σπάρτακο

Ένα ακόμα βήμα για την είσοδο στα playoffs έκανε το απόγευμα στην Κέρκυρα ο Σπάρτακος.

Η ομάδα του Γιάννη Καΐκα επικράτησε με το άνετο 83-55 του Κερκυραϊκού, φτάνοντας τις 13 νίκες στη σεζόν και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι του ερχόμενου Σαββάτου απέναντι στο IBC. Ο Δημήτρης Ζήσης με 26 πόντους οδήγησε την ομάδα του στο σπουδαίο "διπλό", με τον Λαμπρόπουλο να είναι άξιος συμπαραστάτης με 18.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες είχαν το προβάδισμα (23-16) και στο ημίχρονο κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά (44-31). Η τρίτη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη με το επιμέρους σκορ 17-16 υπέρ των φιλοξενούμενων, για να έρθει το 22-8 του τελευταίου δεκαλέπτου να σφραγίσει τη μεγάλη νίκη για τον Σπάρτακο. Εξαιρετικός ήταν ο νεαρός Παναγιώτης Δήμος με 6 πόντους (3/3 δίποντα) και 6 ασίστ σε περίπου 24 λεπτά που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-44, 47-61, 55-83

Σπάρτακος: 25-38 δίποντα (66%), 8-21 τρίποντα (38%), 9-22 βολές (41%), 40 ριμπάουντ (33 αμυντικά, 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κοψίματα, 8 κλεψίματα, 20 λάθη

Αναλυτικά τα στατιστικά του Σπάρτακου

Σπάρτακος(Καΐκας-Καλλής): Ντρίτσος 3(1), Κόρδας 4(1), Μάστορας 4, Ζήσης 26(4), Λαμπρόπουλος 18(1), Κολιγιώτης 6, Κιμισκίδης 5(1), Γούλας 2, Μαυρογιάννης 1, Θεοχάρους 8, Δήμος 6, Κούργιας

Φωτογραφία: Σπάρτακος Ιωαννίνων(Facebook)