Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018

Πήραν το γιαννιώτικο ντέρμπι οι Μολοσσοί!

Το τοπικό ντέρμπι της Β΄ ΕΣΚΑΒΕ βάφτηκε κιτρινόμαυρο, στα χρώματα δηλαδή των Μολοσσών, οι οποίοι πήραν σπουδαίο "διπλό" στην Κόνιτσα, απέναντι στον Αίαντα, με 56-50.
Έχοντας διψήφιους τους Κώτση και Νταφόπουλο με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα, η ομάδα του Μπακαλούμη έφτασε τις τρεις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και κάλυψε λίγο από το χαμένο έδαφος από τις δύο σερί εντός έδρας ήττες.

Οι Μολοσσοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 16-8 στο δεκάλεπτο. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν πολύ χαμηλό, με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 23-18. Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 17-8, ο Αίαντας επέστρεψε δυναμικά, παίρνοντας το προβάδισμα με 35-31. Όμως η ομάδα του Μπακαλούμη, με 25-15 επιμέρους στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε στο τελικό 56-50 και κατέκτησε πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας, η οποία περιλαμβάνει εντός έδρας αναμετρήσεις και για τις δύο γιαννιώτικες ομάδες. Οι μεν Μολοσσοί, θα υποδεχτούν τις Αλυκές Κέρκυρας, ο δε Αίας Περιβλέπτου, θα φιλοξενήσει τον Α.ΓΟ.Θ.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 18-23, 35-31, 50-56

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Βίνης

Αίας Περιβλέπτου(Τσιαλιαμάνης): Κοκότος, Τσιμπούκας 1, Μέμτσας 4, Κλούρας, Παπαδόπουλος 13(1), Αθανασίου 6, Παππάς 9, Βλάχος 14(4), Ντάνας 1, Γόγολος, Κυρούσης, Σιουμάλας 2

Μολοσσοί(Μπακαλούμης): Πολύζος 9, Ζαφειράκης 8, Δρούγκας, Γρηγοριάδης 9(3), Τσιρώνης 2, Κώτσης 13, Σιώζος, Γούνης 2, Νταφόπουλος 10, Παπαγεωργίου