Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018

Επιβλητικός Λαμπρόπουλος οδήγησε τον Σπάρτακο σε σπουδαίο "διπλό"

Θραύση έκανε στην Άρτα το δίδυμο των Λαμπρόπουλου και Ζήση, που σημείωσαν τους 49 από τους 82 πόντους του Σπάρτακου, οδηγώντας τον εκ του ασφαλούς στη νίκη με 82-71, απέναντι στον Αίαντα.
Δεν είχε αντίπαλο ο Λαμπρόπουλος σε μία επιβλητική εμφάνιση, όπου σημείωσε 26 πόντους, με 10/13 δίποντα, κατέβασε 16 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.. Ο Ζήσης πρόσθεσε ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση τη φετινή σεζόν με 23 πόντους, "πυροβολώντας" από τα 6.75 τέσσερις φορές. Κομβικός ο Θεοχάρους με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, όπως και ο Κολιγιώτης με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 24-24, ενώ στο ημίχρονο εξακολουθούσε να υπαρχει απόλυτη ισορροπία (42-42). Ένα 22-11 επιμέρους στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό ώστε ο Σπάτακος να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (64-53) και να κατορθώσει να τη διατηρήσει μέχρι και το τέλος του αγώνα, φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη. Η ομάδα του Γιάννη Καΐκα, στρέφει πλέον την προσοχή της στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας, κόντρα στον Πρωτέα Ηγουμενίτσας, με μοναδικό στόχο τη νίκη. Από την άλλη, ο Αίαντας θα υποδεχθεί το ισχυρό IBC.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-42, 53-64, 71-82

Σπάρτακος: 21/40 δίποντα(52%), 7/18 τρίποντα(39%), 19/25 βολές(76%), 44 ριμπαόυντ(33 αμυντικά, 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 1 κόψιμο, 7 κλεψίματα, 15 λάθη

Σπάρτακος(Καΐκας): Δήμος 2 ασίστ, Γούλας 2π, Κιμισκίδης 10(3)π. 3 ριμπ, 2 ασίστ, 2 κλεψ., Κολιγιώτης 8 π.,8 ριμπ., Κόρδας, Λαμπρόπουλος 26π, 16 ριμπ, 5 ασίστ, Μάστορας, Ντρίτσος 2π, 4 ριμπ, 2 ασίστ., 2 κλεψ., Θεοχάρους 11 π., 8 ριμπ., Ζήσης 23(4)π., Κύρκος, Κούργιας