Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018

Τρίτη νίκη για τον Α.Γ.Ο.Φ. με σπουδαία εμφάνιση του Ροντογιάννη

Την τρίτη του νίκη πανηγύρισε χθες ο Α.Γ.Ο.Φιλιππιάδας απέναντι στον Πύρρο Αρταίων με σκορ 86-80.
Με τον Ροντογιάννη μεγάλο πρωταγωνιστή με 32 πόντους και άξιους συμπαραστάτες τους Μπίρη με 19 και Μπούγια με 15, η ομάδα του Αχιλλέα Καραμούτσιου προηγήθηκε με 15-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη δεύτερη περίοδο,"πέταγε φωτιές" στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μπροστά με +20 (53-33)στο ημίχρονο.

Στο 30΄ οι γηπεδούχοι διατηρούσαν διψήφιο προβάδισμα (73-57), όμως χαλάρωσαν στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα ο Πύρρος με επιμέρους 23-11 να μειώσει στους τέσσερις. Παρόλα αυτά οι παίχτες του Α.Γ.Ο.Φ. διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο τελικό 86-80.

Την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου ο Α.Γ.Ο.Φ. αντιμετωπίζει εκτός έδρας το IBC.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 53-33, 73-57, 86-80

Διαιτητές: Ντάγκας, Αναγνωστόπουλος

Α.Γ.Ο.Φ.: (Καραμούτσιος Α.):  Χασκής Χ., Μπομποτσάρης Δ. 12(2), Μπάλλας Α., Ζιάραγκας Λ. 2, Ροντογιάννης Γ. 32(7), Ξυλογιάννης Δ., Ζαβερδινός Β. 4, Παπαρούνης Ν. 2, Μπίρης Χ. 19, Μπούγιας Μ. 15, Χασίδης Σ., Δρόσος Δ.