Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018

Μολοσσοί: Με σπουδαία εμφάνιση του Κώτση πανηγύρισαν την πρώτη φετινή νίκη(vid,pics)

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισαν οι Μολοσσοί με σκορ 81-75, κόντρα στην αήττητη μέχρι και σήμερα ομάδα της Πάργας.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν όμορφο μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο οποίος ήταν πραγματικό ντέρμπι. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπακαλούμη ο Κώτσης που σημείωσε συνολικά 32 πόντους και ηγήθηκε επιθετικά των Μολοσσών. Άξιος συμπαραστάτης ο Ζαφειράκης με 21, ενώ διψήφιος ήταν και ο Πολύζος με 11. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τσοβίλης (17), Κονταξής (15), Καρβούνης (15) και Παππάς (13).

Ο Μπακαλούμης επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Πολύζο, Κώτση, Γρηγοριάδη, Σιώζο και Νταφόπουλο, ενώ ο Κόκκορης ξεκίνησε με τους Παππά, Γκίκα, Κονταξή, Ευαγγέλου και Καρβούνη. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 19-11 στο 7΄. 5 σερί πόντοι από τον Κώτση βοήθησαν την ομάδα του να μειώσει σε 21-16, όμως η Πάργα έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 26-17. Στη δεύτερη περίοδο οι παίχτες του Μπακαλούμη ήταν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και με επιμέρους σκορ 30-18, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 47-44. Παρότι η Πάργα ήταν μπροστά ακόμα και με διψήφια διαφορά στο 13΄ (34-24), οι γηπεδούχοι με σερί 12-0, πέρασαν μπροστά με 36-34, για να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 24΄ οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (49-48). Η τρίτη περίοδος ανήκε στην Πάργα, η οποία έπαιξε πολύ καλή άμυνα, δεχόμενη μόλις 9 πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 60-56 υπέρ της ομάδας του Κόκκορη. Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη, με τους παίχτες των Μολοσσών να τα δίνουν όλα για την ανατροπή. Στο 33΄ η Πάργα πήρε αέρα 8 πόντων (69-61), όμως οι γηπεδούχοι με επιμέρους 7-2, μείωσαν στους 3 (71-68). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Κώτσης και με 2 δικά του τρίποντα, έφερε την ομάδα του και πάλι μπροστά στο σκορ (74-71 στο 38΄). Ο Ζαφειράκης με κρίσιμο τρίποντο έδωσε στους Μολοσσούς προβάδισμα 6 πόντων (77-71). Κάπου εκεί κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι, με τους Μολοσσούς να πανηγυρίζουν το πρώτο φετινό ροζ φύλλο.

MVP: Ο Κώτσης δικαιωματικά είναι ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα. Σημείωσε 32 πόντους με 7 εύστοχα τρίποντα, με τα δύο μάλιστα να είναι σε σημείο που η μπάλα "έκαιγε".

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: 21 πόντους είχε ο Ζαφειράκης, βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του να φτάσει στη νίκη. Κρίσιμο το τρίποντο που σημείωσε περίπου 1.50΄ πριν τη λήξη του αγώνα, κλειδώνοντας το παιχνίδι για τους Μολοσσούς.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Τα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα με τους Μολοσσούς πίσω με 3 είναι το πιο κρίσιμο σημείο στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι βάζουν όλα τα μεγάλα σουτ που πήραν, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο σπουδαίο αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-44, 56-60, 81-75

Διαιτητές: Λειβαδίτης, Βίνης

Μολοσσοί(Μπακαλούμης): Πολύζος 11, Σπυρόπουλος, Κοσμάς, Δρούγκας, Γρηγοριάδης, Κώτσης 32(7), Σιώζος 4, Παρίκογλου, Νταφόπουλος 4, Παπαγεωργίου 9, Ζαφειράκης 21(5)

Α.Ο. Πάργας(Κόκκορης): Τάσσης 3(1), Παπαδόπουλος, Κακλαμάνης 4, Κονταξής 15, Παππάς 13, Τσοβίλης 17, Γκίκα 8, Ευαγγέλου, Καρβούνης 15(2)