Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018

ΑΓΣΙ: Με εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε σε άνετη νίκη(vid,pics)

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΓΣΙ επικράτησε άνετα με 88-68 του Μαντουλίδη στο Νέο Κλειστό και πανηγύρισε την δεύτερη φετινή του νίκη και πρώτη εντός έδρας.
Οι Γιαννιώτες, πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, όπου με επιμέρους σκορ 42-26 κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στο 88-68. Τρομερή εμφάνιση από τον Αντώνη Χρύση με 23 πόντους για τον ΑΓΣΙ. Άξιοι συμπαραστάτες του αριστερόχειρου forward, οι Θυμνιός με 21 και Ζαμπέτης με 18. Διψήφιος και ο Μάκης με 10. Από τον Μαντουλίδη ξεχώρισε ο Νικολαΐδης με 23.

Ο Σοφοκλής Τσουκανέλης ξεκίνησε στο αρχικό του σχήμα τον Φίλιο στον "άσσο", τους Ζαμπέτη και Χρύση στο "2" και "3", τον Πουρνάρα στο "4" και τον Θυμνιό center. Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς, είχαν στην αρχική πεντάδα τους Νικολαΐδη, Τάκη, Μπέλλο, Ρεφατλάρι και Καλόγηρο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, προηγούμενοι με 8-3 στο 4΄. Δύο λεπτά αργότερα διατηρούσαν σταθερά μία διαφορά 6 πόντων(17-11), όμως ο ΑΓΣΙ με μικρό σερί 5-0, μείωσε στον πόντο (17-16). Τελικά η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 26-20. Με ένα επιμέρους 8-3, ο ΑΓΣΙ μείωσε ξανά στον πόντο (29-28 στο 13΄) και στο 16΄ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο 34-34. Ο Χρύσης άρχισε να ανεβάζει στροφές και ήταν πρωταγωνιστής στην αντεπίθεση του ΑΓΣΙ, μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κώος forward, σημείωσε τους 9 από τους 12 πόντους της ομάδας του, από το 34-34 και μετά, με αποτέλεσμα να δώσει αέρα 4 πόντων στον ΑΓΣΙ στη λήξη του ημιχρόνου. Ημίχρονο στο 46-42, με τον Χρύση να έχει σημειώσει ήδη 18, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Νικολαΐδης είχε 16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν τελείως διαφορετική. Οι παίχτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη βγήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν τον αγώνα. Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ο ΑΓΣΙ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο 22΄ (52-42), ενώ συνολικά μέχρι και το 24΄, έτρεξε σερί 10-0, που του έδωσε αέρα 14 πόντων (56-42). Το 25-13 επιμέρους σκορ της περιόδου υπέρ των γηπεδούχων, τους έδωσε άνετο προβάδισμα (71-55). 10 πόντους σημείωσε ο Μάκης Θυμνιός στο τρίτο δεκάλεπτο, δηλώνοντας παρών και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του. Στο 32΄ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της +22 (79-57), με τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά καλή απόδοση, που τους επέτρεπε να βρίσκονται μπροστά με πάνω από 20 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο (85-64 στο 37΄). Ο κόουτς Τσουκανέλης με τον αγώνα να έχει κριθεί, έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς Παπανικολάου και Μπαζάκα, με τον τελευταίο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του με εύστοχο τρίποντο. Τελικό 88-68, με τον ΑΓΣΙ να στρέφει την προσοχή στην εκτός έδρας αναμέτρηση της επόμενης εβδομάδας κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου.

MVP: Ο Αντώνης Χρύσης πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση με 23 πόντους. Βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα του να ντουμπλάρει τις φετινές τις νίκες. Είχε 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά ήταν αυτός που παρέσυρε τους συμπαίχτες με την απόδοσή του, ώστε να ανεβάσουν στροφές και να φτάσουν στη νίκη.

Εξαιρετικός και ο Θυμνιός με 21. Ο έμπειρος center, ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας τους 15 από τους 21 πόντους του. Σημείο αναφοράς για ένα ακόμα παιχνίδι στο καλάθι για την ομάδα του Τσουκανέλη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γρηγόρης Ζαμπέτης πρόσφερε τα μέγιστα στη σημερινή νίκη κόντρα στον Μαντουλίδη. Ήταν από τους διακριθέντες τόσο αμυντικά, όπου ανέλαβε να σταματήσει τα αντίπαλα guard, όσο και επιθετικά, σημειώνοντας 18 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 10-0 σερί που έτρεξε ο ΑΓΣΙ στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν το πλέον κομβικό σημείο του αγώνα. Στην τρίτη περίοδο ο ΑΓΣΙ έδειξε ότι ήθελε πολύ το παιχνίδι και οι παίχτες του βγήκαν στο παρκέ με μοναδικό στόχο να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 46-42, 71-55, 88-68

Διαιτητές: Καρακώστας, Κοντογιάννης

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης): Καννής, Ζαμπέτης 18(2), Σαχπατζίδης 5(1), Αντωνίου 2, Πουρνάρας 4, Χρύσης 23(1), Μάκης 10, Παπανικολάου, Θυμνιός 21(1), Φίλιος, Θώδης 2, Μπαζάκας 3(1)

Μαντουλίδης(Νικολαΐδης): Νικολαΐδης 23(1), Τάκης 8, Μπέλλος 6, Ρεφατλάρι 3(1), Ντιάθ Λουίς, Καλόγηρος 12, Καναγκίνης, Φαρόγλου 11(2), Μαλανδρής 4, Κεραμάρης 1, Σίμογλου, Λαγός