Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018

Πήρε το τοπικό ντέρμπι και συνεχίζει αήττητος ο Αίας Άρτας

Τη νίκη με σκορ 52-39 κατέκτησε ο Αίας Άρτας απέναντι στον Πύρρο Αρταίων, στο τοπικό ντέρμπι της πόλης.
Με αυτή τη νίκη ο Αίας έκανε το 3X3 και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με το IBC και τον Σπάρτακο. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γκολομάζος με 23 πόντους.

Ο Αίας ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, αφού προηγήθηκε με 15-4 στην πρώτη περίοδο. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 28-14, με τον Πύρρο να δυσκολεύεται πολύ να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τη διαφορά σταθερά σε διψήφια επίπεδα και (39-25 στο τρίτο δεκάλεπτο), κατάφεραν εύκολα να φτάσουν στο τελικό 52-39. Την επόμενη αγωνιστική ο Αίας φιλοξενείται από τον Α.Γ.Ο.Φ., ενώ ο Πύρρος υποδέχεται τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 15-4, 28-14, 39-25, 52-39

Διαιτητές: Μίγδος, Τσώλης

Αίας Άρτας (Παπαμιχαήλ): Τσιλιγιάννης 6, Χίντζιος 2, Παπακίτσος 2, Χάρος, Παπαχρήστος 2, Παπαμιχαήλ 8, Τσαμπάς 3, Κώστας 6, Γκολομάζος 23.

Πύρρος Αρταίων(Κωσταπαππάς): Κορδής, Μέκο, Πέτσας, Γιαννάκης 4, Κότσικας 5, Καράλης, Αναγνώστου 5, Κάλλης, Γεωργάκης 7(1), Σίσκας, Σκαμαντζούρας 5, Άσσι, Δημητρίου 13.

Φωτογραφία: Γιάννης Κος