Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018

Σπουδαίος Παπαμιχαήλ οδήγησε τον Αίαντα Άρτας στην νίκη απέναντι στον ΑΓΣΙ(U 20)

Νικητής αναδείχθηκε ο Αίαντας Άρτας απέναντι στον ΑΓΣΙ(U 20) με σκορ 63-56, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Τ9 της Άρτας.

Οι Παπαμιχαήλ και Τσιλιγιάννης, συνείσφεραν τα μέγιστα ώστε η ομάδα τους να φτάσει στην 4η φετινή της νίκη και να παραμείνει ψηλά στη βαθμολογία. Είχαν από 23 και 15 πόντους αντίστοιχα, όντας οι πυλώνες της επίθεσης. Από τον ΑΓΣΙ(U 20) του Βαγγέλη Αυγερινού, ο Μπαζάκας ήταν κορυφαίος με 23 πόντους, με τον Πρεμέτη να είναι και αυτός διψήφιος με 13. Η γιαννιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει το "διπλό", με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 9-8 υπέρ του ΑΓΣΙ. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 30-24, όμως η ομάδα του Αυγερινού ανέβασε την απόδοσή της και με 17-10 επιμέρους, πήρε βραχεία κεφαλή με 41-40 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι παίχτες του Αίαντα, είχαν τις απαντήσεις και με επιμέρους σκορ 23-15, έφτασαν στο τελικό 63-56, πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική, ο ΑΓΣΙ(U 20), θα υποδεχτεί τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας στο Νέο Κλειστό, ενώ ο Αίας Άρτας θα ταξιδέψει στην Κέρκυρα για να αντιμετωπίσει τον Κερκυραϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 8-9, 30-24, 41-40, 63-56

Διαιτητές: Καββαδάς, Μιγδος

Αίας Άρτας(Παπαμιχαήλ): Χίντζιος 5(1), Παππάς, Μητρογιάννης, Τσιλιγιάννης 15(2), Κώστας 9, Παπαμιχαήλ 23(1), Τσαμπάς 8, Παπαχρήστος 3

ΑΓΣΙ U 20(Αυγερινός): Σταλικάς 2, Ψιλοδημητρακόπουλος 9(1), Γκούρας, Πρεμέτης 13(2), Κωστής, Κονταξής, Μουστακλής, Μπάρκας 2, Μπαζάκας 23(4), Τσίγκας 7, Κολόκας

Φωτογραφίες: Γιάννης Κος