Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018

Με τριάδα "φωτιά" ο ΑΓΣΙ (Under 20) ξεκίνησε ιδανικά το πρωτάθλημα! (vids,pics)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η φετινή παρουσία του ΑΓΣΙ (under 20) στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.
Συγκεκριμένα, η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού με πρωταγωνιστές τους Ψιλοδημητρακόπουλο (20), Μπαζάκα (17) και Διβάρη (13), έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Α.Γ.Ο.Φ. με 69-61. Τρομερή εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους από τον Μπούγια που σημείωσε 30 πόντους και ήταν με διαφορά ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Ο νεαρός guard της ομάδας του Καραμούτσιου, ήταν σε καταπληκτική μέρα και πραγματοποίησε εμφάνιση που θα την θυμάται για πολύ καιρό. Διψήφιος και ο Ζήκος με 14.

Ο κόουτς Αυγερινός επέλεξε τον Σταλίκα να αναλάβει την οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του, τους Διβάρη και Ψιλοδημητρακόπουλο στο "2" και "3" και ψηλούς τους Μπαζάκα και Κολόκα. Στην αντίπερα όχθη ο Καραμούτσιος διάλεξε τους Μπούγια, Παπαρούνη, Μπίρη, Ζήκο και Δρόσο στην αρχική του πεντάδα.  Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων (11-6 στο 6΄). Ο Α.Γ.Ο.Φ. με γρήγορο 5-0 ισοφάρισε σε 11-11 δύο λεπτά αργότερα. 13-11 το σκορ της πρώτης περιόδου, με lay up του Πρεμέτη στη λήξη.

Από εκείνο το σημείο και σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, οι παίχτες του Α.Γ.Ο.Φ. άρχισαν να νιώθουν όλα και πιο άνετα στο παρκέ και στο 14΄ πήραν κεφάλι στο σκορ με 19-17. Στο 17΄ διατηρούσαν πρωτοπορία στο σκορ με 27-23, για να φτάσουμε στο 33-29 του ημιχρόνου. 17 πόντους για τον Μπούγια στο ημίχρονο, με τον Μπαζάκα να έχει 8 για τον ΑΓΣΙ.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Ψιλοδημητρακόπουλου και άμεση απάντηση του Μπούγια με τρίποντο (36-31 ο Α.Γ.Ο.Φ. στο 22΄). Οι γηπεδούχοι με 5-0 σερί ισοφάρισαν σε 36-36 . Σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η λήξη της περιόδου βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους με βραχεία κεφαλή (47-46).  Στο 35΄, η ομάδα του Καραμούτσιου, με μπροστάρη το Ζήκο πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (56-52). Ο ΑΓΣΙ με δύο καλάθια των Σταλίκα και Μπάρκα ισοφάρισε σε 56-56 και με πρωταγωνιστή τον Πρεμέτη, έτρεξε επιμέρους 8-5 παίρνοντας το προβάδισμα με 64-61 περίπου ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Μέχρι το τέλος διατήρησε το προβάδισμα και πήρε το ροζ φύλλο.

MVP: Ψιλοδημητρακόπουλος και Μπαζάκας είναι οι 2 παίχτες που ξεχώρισαν για τον ΑΓΣΙ με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. 12 από τους 20 είχε ο Ψιλοδημητρακόπουλος στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας καθοριστική παρουσία για την ομάδα του, ενώ ο Μπαζάκας έδωσε πολύτιμες λύσεις επιθετικά, σημειώνοντας και τρία τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Διβάρης με 13 πόντους βοήθησε αρκετά την ομάδα του να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Επίσης ο Πρεμέτης ήταν καθοριστικός, κυρίως στα τελευταία λεπτά του αγώνα, βοηθώντας από τη μεριά του τον ΑΓΣΙ με 9 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 23-14 επιμέρους σκορ του τετάρτου δεκαλέπτου έδωσε τη νίκη στον ΑΓΣΙ. Καθοριστικό το σερί 8-5 1.30΄΄πριν τη λήξη, όταν και πήρε το προβάδισμα η ομάδα του Αυγερινού, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-11,29-33,46-47,69-61

Διαιτητές: Διαμάντης, Αναγνωστόπουλος

ΑΓΣΙ Under 20(Αυγερινός): Σταλίκας 6, Διβάρης 13(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 20(1), Πρεμέτης 9, Μπαζάκας 17(3), Κολόκας, Μουστακλής, Μπάρκας 4, Τσιμιχόδημος, Τσίγκας

Α.Γ.Ο.Φ. (Καραμούτσιος): Μπίρης 9(1), Ζιάραγκας, Ζήκος 14, Μπούγιας 30(4), Παπαρούνης 8(1), Μπομποτσάρης, Δρόσος