Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018

Πέρασε νικηφόρα από την Ηγουμενίτσα το IBC με πρωταγωνιστή τον Τσατάλα

Με το "διπλό" έφυγε από την Ηγουμενίτσα το IBC, νικώντας τον Πρωτέα με σκορ 72-63 και μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στη νέα σεζόν. Πρωταγωνιστές για τους νικητές η τριπλέτα των Τσατάλα (17), Μπάλλα (16) και Βάσση (15). Από τους γηπεδούχους 12 είχε ο Μιχαήλ και 10 ο Κρανής.

Το IBC κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (41 έναντι 23 του Πρωτέα), ενώ οι παίχτες του μοίρασαν 20 ασίστ και έκλεψαν συνολικά 14 φορές την μπάλα. Μελανό σημείο τα πολλά λάθη (24) και η αστοχία στις βολές, όπου είχε 10/17. Από την αρχή του παιχνιδιού, το IBC, πήρε τα ηνία στο σκορ και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 16-4, για να φτάσει στο ημίχρονο με προβάδισμα 11 πόντων (37-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το κακό κομμάτι του αγώνα για την ομάδα του Παπαδόπουλου, όταν οι γηπεδούχοι με επιμέρους 23-16 μείωσαν τη διαφορά στους 4 (53-49). Ο Τσατάλας ήταν καθοριστικός και σημείωσε τους 7 από τους 16 στο τρίτο δεκάλεπτο, συνεισφέροντας τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να κρατήσει το προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι με 19-14 επιμέρους κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 72-63. Παίχτης κλειδί ο νεαρός Βάσσης με τους 15 πόντους που σημείωσε (οι 8 στο δεύτερο ημίχρονο).

Τα δεκάλεπτα: 4-16, 26-37,49-53,63-72

Διαιτητές: Ντάγκας, Αθανασίου

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Μιχαήλ 12, Κατσής 2, Ντούσκος 3(1), Μπέζας 3, Χαντέλης 9(1), Μάλλιος 9, Μπάμπος 9, Κρανής 10(1), Δηλαβέρης 2, Αθανασίου 4

IBC (Παπαδόπουλος): Βάσης 15(1), Ματσάγγας 2, Κρικώνης 3, Τσιτσώνης 6(2), Κουλουμπής 3(1), Καραμπίνης, Κακατσίδης, Δάσκαλος 3, Τσατάλας 17(1), Πατραμάνης Κ. 2, Τσιρώνης 5(1), Μπάλλας 16