Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα: Αν έχεις Πανάρα διάβαινε!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Πανάρα, ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού ΓΑΣ Μελίκης με σκορ 72-71 και διπλασίασε τις νίκες του στον 3ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, σε έναν αγώνα για γερά νεύρα.
Οι δύο τρίποντες "βόμβες" του Πανάρα στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, και ενώ ο ΠΑΣ ήταν πίσω στο σκορ με 68-66, έκριναν ουσιαστικά το παιχνίδι και έδωσαν στου Γιαννιώτες μία σπουδαία νίκη. Ο Βασίλης Πάτρας πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση με 21 πόντους και πολλές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια. Διψήφιοι και οι Γεωργίου (13), Καραγκιολίδης (13) και Πανάρας 11. Από τους φιλοξενούμενους, τρομερή εμφάνιση για τον Λιόλιο που είχε 25 πόντους με 7 τρίποντα, με τον Μαυρίδη να προσθέτει 17.

Απίστευτη ευστοχία για τους φιλοξενούμενους πίσω από τη γραμμή των 6,75, όπου σημείωσαν 15 τρίποντα. Από την άλλη ο ΠΑΣ, ήταν άστοχος, χάνοντας πολλές προσπάθειες, όμως φάνηκε ο χαρακτήρας και το μέταλλο που χτίζει ο Θωμάς Κωστόπουλος στην ομάδα του και ακόμα και στην άσχημη επιθετικά μέρα του, ο ΠΑΣ καταφέρνει να πάρει μία τεράστια νίκη.

Ο κόουτς Κωστόπουλος ξεκίνησε με τη δοκιμασμένη πεντάδα, δηλαδή με τους Γεωργίου, Πανάρα, Καραγκιολίδη, Μάντζιο Δ. και Πάτρα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στην αρχική τους σύνθεση τους Λιόλιο, Μαυρίδη, Σαζακλίδη, Σταυρουλακάκη και Κοτσάμπαση. Η ομάδα του Ασλανίδη πήρε προβάδισμα στο 3΄ με 11-7, ευστοχώντας ήδη σε 3 τρίποντα. Ο ΠΑΣ αντέδρασε, πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό και με σερί 8-2 πήρε το προβάδισμα με 15-13 στο 6΄. Μάλιστα, δε σταμάτησε εκεί, και δύο λεπτά αργότερα έχτισε διαφορά 7 πόντων (22-15 στο 8΄). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να "βομβαρδίζουν" πίσω από τα 6,75 και το 22-18 της πρώτης περιόδου, έγινε 31-26 υπέρ της Μελίκης. Οι γηπεδούχοι με 2 καλάθια από τους Γεωργίου και Πάτρα μείωσαν άμεσα στον πόντο (31-30). Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 37-37, όμως ο ΠΑΣ με 7-0 σερί, κατάφερε να προηγηθεί με 44-37. Ο Κοτσάμπασης με τρίποντο έβαλε τον επίλογο στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Κωστόπουλου μπροστά με 44-40. Ο Πάτρας ήταν καταιγιστικός στην ανάπαυλα με 17 πόντους, με τον Λιόλιο να έχει 11 και την Μελίκη συνολικά να έχει πετύχει 9 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το καλύτερο διάστημα του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους 20-14 προηγήθηκαν με 60-58. Οι δύο ομάδες μέχρι το 23΄ ήταν κοντά στο σκορ (48-48), όμως η Μελίκη με 10-0 σερί , προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (58-48 στο 25΄).  Ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, με τη βοήθεια του κόσμου, που δε σταμάτησε στιγμή να υποστηρίζει την ομάδα, μάζεψε τη διαφορά, μειώνοντας στους δύο στη λήξη του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μέχρι και το 36 ΄μικρό προβάδισμα 4 πόντων (68-64). Με καλάθι του Καραγκιολίδη ο ΠΑΣ μείωσε στους δύο, ενώ στη συνέχεια του αγώνα ανέλαβε δράση ο Πανάρας. Ο έμπειρος guard, με δύο συνεχόμενα τρίποντα από την κορυφή, κατόρθωσε να δώσει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (72-68), σφραγίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ένα τρίποντο του Λίολιου διαμόρφωσε και το τελικό 72-71, με τους παίχτες και τους οπαδούς του ΠΑΣ να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη.

MVP: Μόνο και μόνο οι δύο τρίποντες "¨βόμβες" που σημείωσε, ενώ το παιχνίδι βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού, τον καθιστούν τον πολυτιμότερο παίχτη του αγώνα. Μιλάμε φυσικά για τον Πανάρα, ο οποίος μπορεί να ήταν άστοχος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως όταν η μπάλα "έκαιγε" και η ομάδα του χρειάζονταν σκορ, ο ηγέτης του ΠΑΣ βγήκε μπροστά και 6 προσωπικούς πόντους πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την οδήγησε στη νίκη (11 πόντοι συνολικά).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βασίλης Πάτρας ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε 17. Ο Τρικαλινός forward/center, έδωσε πολλές μάχες στο ζωγραφιστό, τις περισσότερες τις κέρδισε και αν δεν ήταν η τρομερή παρουσία του Πανάρα στα τελευταία δύο λεπτά, τότε σίγουρα θα άξιζε να ανακηρυχθεί πολυτιμότερος παίχτης.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Τα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, όπου ο ΠΑΣ, γυρνάει το παιχνίδι και από 68-66, παίρνει το προβάδισμα με 72-68, χάρη στα δύο τρίποντα του 41χρονου guard, είναι το σημείο που κρίνεται ο τελικός νικητής. Επίσης πολύ σημαντικό το τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο ΠΑΣ βρέθηκε πίσω με 10 (58-48), όμως επέστρεψε ροκανίζοντας γρήγορα τη διαφορά που είχαν χτίσει οι φιλοξενούμενοι.

Τα δεκάλεπτα: 22-18,44-40,58-60,72-71

Διαιτητές: Γερακίνης, Παζόλης

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 13, Πανάρας 11(2), Μουζακίτης, Τσίρμπας-Αναγνώστου 4, Πρέντζας 3(1), Καραγκιολίδης 13(1), Μάντζιος Π., Μάντζιος Δ. 4, Πάτρας 21, Πανταζής 3(1), Γιωτάκης

ΓΑΣ Μελίκης(Ασλανίδης): Λίολιος 25(7), Μαυρίδης 17(3), Σαζακλίδης 5(1), Κυριάκου, Κοτσάμπασης 6(2), Σταυρουλακάκης 5(1), Λαπατούρας, Καρατζάς 5(1), Λέφας 6, Ρογγότης 2