Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018

Επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε για το Θρύλο Ιωαννίνων (pics,video)

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τα φιλικά του παιχνίδια ο Θρύλος Ιωαννίνων, μία εβδομάδα πριν το εναρκτήριο τζάμπολ της ΕΣΚΑΒΔΕ, καθώς η ομάδα του Σπύρου Μπεζεβέγκη επικράτησε με 69-63 της Δόξας Άρτας.
Οι κύριοι άξονες που οδήγησαν το Θρύλο στη νίκη ήταν η καλή άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, , το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους 21-12 ανέβασαν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά και η καταπληκτική μέρα στην οποία βρέθηκε ο Γιώργος Παπούδος, που σημείωσε 25 πόντους. Διψήφιοι για το Θρύλο και οι Τάχιας (12 πόντοι) και Τζοβάρας (10 πόντοι). Από του Αρτινούς, ξεχώρισαν οι Μανθάς με 13 και Μουκάϊ με 11.

Ο Σπύρος Μπεζεβέγκης δεν είχε στη διάθεσή του για το σημερινό φιλικό δύο βασικά "γρανάζια", δηλαδή τους Δημήτρη Καραγιάννη και Νίκο Σκόρδο. Η πεντάδα που επέλεξε αποτελούνταν από τους Τάχια στον "άσσο", Σιαραψή και Παπούδο στο "2" και "3", Τζοβάρα στο "4" και Κυριακάκη στο "5". Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τους Ζαγαλίκη, Λάμπρου, Πρίντζο, Μιχάλη και Μανθά. Με 7-0 προηγήθηκε ο Θρύλος στο 3΄ και ένα λεπτό αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους 10 (12-2 στο 4΄). Η άμυνα των "πορτοκαλί" ήταν πολύ δυνατή και δεν άφηνε τη Δόξα να φτάσει με ευκολία στο καλάθι. Στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν 17-6 υπέρ των γηπεδούχων. Η Δόξα επανήλθε στο παιχνίδι με σερί 6-2, μειώνοντας στους 7 (19-12 στο 12΄). Μάλιστα στο 18΄, με σερί 12-7, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2 (26-24). Η δεύτερη περίοδος ήταν το κακό κομμάτι του αγώνα για τον Θρύλο, αφού το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 21-13. Πάντως στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 30-27.

Στο τρίτη περίοδο οι παίχτες του Μπεζεβέγκη άρχισαν να βρίσκουν ξανά τα πατήματά τους και με σερί 11-7, προηγήθηκαν με 41-34 στο 25΄. Ο Παπούδος ήταν ο παίχτης που ξεχώρισε στη διάρκεια του δεκαλέπτου. Ο 25χρονος guard, σημείωσε τους 13 από τους συνολικά 25 πόντους του στην τρίτη περίοδο, όντας ουσιαστικά ο παίχτης που έδωσε το σύνθημα ώστε ο Θρύλος να ανεβάσει ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 (51-39 στη λήξη της περιόδου). Η άμυνα ήταν πολύ καλή για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να βρίσκουν ρυθμό και στην επίθεση. 21-12 το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου. Στο 34΄ η διαφορά συντηρούνταν πάνω από τους 10 (56-45).  Η Δόξα κατάφερε τρία λεπτά αργότερα με σερί 11-6, να μειώσει στους 6 (62-56). Παρόλα αυτά, ο Παπούδος ανέλαβε και πάλι δράση για την ομάδα του και με 5 δικούς του πόντους, κατάφερε να τελειώσει την υπόθεση νίκη.

MVP: Χωρίς καμία αμφιβολία,ο Γιώργος Παπούδος ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα. Σημείωσε 25 πόντους με 4 τρίποντα και ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του Μπεζεβέγκη, δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει της νέας σεζόν.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πέτρος Τάχιας σημείωσε 12 πόντους και ήταν καλός σε μεγάλο διάστημα του αγώνα αναλαμβάνοντας πολλές ευθύνες, κυρίως στο οργανωτικό κομμάτι. Έκανε κάποια λάθη, όμως είχε καλή εικόνα σε όλον τον αγώνα δίνοντας πολλές "μάχες". Καλός και ο Χρήστος Τζοβάρας που σημείωσε 10 πόντους και έδειξε ότι με την ποιότητα που διαθέτει θα βοηθήσει σημαντικά το Θρύλο Ιωαννίνων στη φετινή του προσπάθεια.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το σημείο στο οποίο η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων. Με 21-12 επιμέρους σκορ, η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα με το Θρύλο να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με ένα καλό προβάδισμα, που τον βοήθησε να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-6,30-27,51-39,69-63

Διαιτητές: Ντάγκας, Αναγνωστόπουλος

Θρύλος Ιωαννίνων (Μπεζεβέγκης): Τριάντης 5, Παπούδος 25(4), Τάχιας 12(1), Σιαραψής 4, Ντόντης 4, Κωστούδας 2, Τζοβάρας 10, Νυφαντής, Γιώτης 4, Κυριακάκης 3

Δόξα Άρτας: Ζαγαλίκης 9(1), Φορτοτήρας 4, Βασιλείου 1, Ντάσκαρης, Καραγκούνης 3(1), Μουκάϊ 11(1), Μιχάλης 5, Τσιτσίκας 4, Μανθάς 13(1), Πρίντζος 4, Λάμπρου 7, Γεωργίου 2