Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2018

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Φαίακα Κέρκυρας!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής ο Φαίκας Κέρκυρας, καθώς νίκησε εκτός έδρας τον Μακεδονικό με σκορ 77-71.
Η ομάδα του Παναγιώτη Κοντογιάννη εκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούνταν με 20-9, ενώ στο ημίχρονο διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ (36-30). Στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα των Κερκυραίων ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (61-49), ενώ οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν με επιμέρους σκορ 22-16, να μειώσουν τη διαφορά κάτω από διψήφιο αριθμό (77-71). Την επόμενη αγωνιστική ο Φαίακας υποδέχεται τη Νίκη Βόλου.

Τα δεκάλεπτα: 9-20,30-36,49-61,71-77

Μακεδονικός (Μύθου): Χαλατσής 14 (1), Κοντσές 5, Μπαρζού 3, Κουντουρατζόγλου 18, Τσινόπουλος 10, Τασούδης, Κομματάς, Καραθανάσης 11, Ουλουσίδης, Καλογεράτος 5 (1), Ιωαννίδης, Χαντζίδης 5

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Ψαρράς, Γρίψιος 9 (1), Ματενίδης 9 (1), Νεδέλκος 4, Σιωπης 21 (4), Σπιτιέρης 2, Πεταλωτής 11, Περούλης 14, Νίκας, Μαγκανάς, Ταουσάνης 2, Χατζόπουλος 5