Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2018

Με επίδειξη δύναμης έκανε το 2/2 το IBC (video,pics)

Τη δεύτερη φετινή του νίκη πανηγύρισε το IBC, αφού επικράτησε με άνεση με σκορ 92-50 του συμπολίτη ΑΓΣΙ (Under 20).
Εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα του Παπαδόπουλου, η οποία, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν επιβλητική και με καταιγιστικό ρυθμό έφτασε στην εύκολη νίκη. 47-22 το επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου, με το IBC να μην αφήνει περιθώρια στην ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού. Στους 18 πόντους σταμάτησε ο Μπάλλας, με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν τρεις ακόμα διψήφιους παίχτες. Ο Τσατάλας είχε 13, ο Τσιτσώνης 12 και ο νεαρός Άρης Πατραμάνης σημείωσε 10, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση. Για τον ΑΓΣΙ ξεχώρισαν οι Μπαζάκας (13), Διβάρης (12) και Ψιλοδιμητρακόπουλος (11).

Το IBC είχε πολυφωνία στην επίθεσή του , όπου σκόραραν σχεδόν όλοι οι παίχτες. Ο ΑΓΣΙ (Under 20), μέτρησε τις δυνάμεις του απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο, με τους νεαρούς παίχτες του Αυγερινού να κερδίζουν πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια.

Ο Καραμπίνης ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού για το IBC, με τον Τσιτσώνη στο "2" και τον Τσατάλα στο "3". Τσιρώνης και Μπάλλας ήταν οι δύο ψηλοί που συμπλήρωσαν την αρχική πεντάδα του Παπαδόπουλου. Ο Αυγερινός ξεκίνησε με τους Σταλίκα στον "άσσο", τους Διβάρη και Ψιλοδημητρακόπουλο  στο "2" και "¨3", τον Μπαζάκα power forward και τον Κολόκα center. Στο 4΄ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (7-6), με το IBC να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων στο 6΄ (15-10). Οι παίχτες του Αυγερινού ήταν ευθέως ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε με 19-17 υπέρ του IBC, με τον ΑΓΣΙ να τρέχει επιμέρους 7-4 και να μειώνει στους δύο. Στη δεύτερη περίοδο, ο Κρικώνης συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να οικοδομήσει διψήφια διαφορά στο 13΄ (30-20). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά μέχρι και το 18΄ τη διαφορά πάνω από τους 10 (40-28), για να φτάσουμε στο ημίχρονο με το IBC να προηγείται με 45-28. Πολύ καλή άμυνα από τους παίχτες του Παπαδόπουλου, που είχαν δεχθεί μόλις 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Νωρίς νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο το IBC ανέβασε στο +20 το προβάδισμά του, με καλάθι και φάουλ του Τσατάλα (48-28). Ένα μικρό σερί 5-0 του ΑΓΣΙ μείωσε στους 15 (48-33), όμως ουσιαστικά κάπου εκεί ο ΑΓΣΙ δεν έδειξε να μπορεί να προβάλει άλλη αντίσταση στους γηπεδούχους. Στο 26΄, το IBC, με επιμέρους 14-4, έφτασε για πρώτη φορά, μέχρι εκείνο το σημείο, τη διαφορά στους 25 (62-37). Σημείο αναφοράς ο Μπάλας  σε όλο το δεκάλεπτο, που είχε 11 πόντους και τελείωνε με άνεση τις φάσεις στο ζωγραφιστό. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 30 (70-40), ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, με τους γηπεδούχους ουσιαστικά να τελειώνουν κάπου εκεί την υπόθεση νίκη. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά μία καλή ευκαιρία για τους δύο προπονητές να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα και να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες τους. Το 22-8 επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου, διαμόρφωσε το τελικό 92-50. Πλέον οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στη συνέχεια του πρωταθλήματος, με το IBC να υποδέχεται τον Ιόνιο και τον ΑΓΣΙ να ταξιδεύει στην Κέρκυρα για να αντιμετωπίσει τον Κερκυραϊκό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

MVP

Ο Παναγιώτης Τσατάλας πραγματοποίησε μία μεστή εμφάνιση, σημειώνοντας 13 πόντους και κυρίως βγάζοντας πολύ ενέργεια πάνω στο παρκέ, ξεσηκώνοντας και τους συμπαίχτες του και κυρίως τους νεαρούς παίχτες της ομάδας.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Άρης Πατραμάνης είχε πολύ καλή απόδοση και δικαίωσε τον προπονητή του για την εμπιστοσύνη του. Σημείωσε 10 πόντους, βοηθώντας και στις δύο μεριές του παρκέ, ενώ πέτυχε και ένα όμορφο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο πανηγυρίστηκε δεόντως από όλους στον πάγκο της ομάδας.
Πολύ καλός και ο Κρικώνης, που ήρθε από τον πάγκο της ομάδας του για να σημειώσει 12 πόντους και να βοηθήσει σημαντικά το IBC.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Το 26-11 επιμέρους σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου που έτρεξε το IBC, έθεσε ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη του. Κομβικό σημείο και στο 26΄, όταν οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά 25 πόντων (62-37), καθαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-28, 70-42, 92-50

Διαιτητές: Κληματάς, Λαδιάς

IBC(Παπαδόπουλος): Βάσης 4, Ματσάγγας 2, Κρικώνης 12, Τσιτσώνης 12(4), Πατραμάνης Αρ. 10, Καραμπίνης 7(1), Κακατσίδης 2, Σφουγγάρης 4, Τσατάλας 13, Πατραμάνης Κ., Τσιρώνης 8(2), Μπάλλας 18

ΑΓΣΙ Under 20(Αυγερινός): Σταλίκας 2, Τσιμηχόδημος, Ψιλοδημητρακόπουλος 11, Διβάρης 12(1), Γκανιάτσας 1, Κωστής, Κονταξής 3, Μουστακλής, Μπαζάκας 13(3), Τσίγκας 6(2), Κολόκας 2