Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018

Σπάρτακος: Καταιγιστικός πέρασε με άνεση από την Άρτα διπλασιάζοντας τις νίκες του!

Σαν σίφουνας πέρασε από την Άρτα ο Σπάρτακος, επικρατώντας εύκολα με σκορ 87-40 του Πύρρου. Η ομάδα του Καΐκα διπλασίασε τις νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Σπάρτακος είχε την ατυχία να χάσει τον Ζήση μόλις στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Ζήσης ένιωσε μία ενόχληση στη γάμπα και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του, η οποία είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Λαμπρόπουλο με 17, Θεοχάρους με 16 και Κόρδα με 12 πόντους αντίστοιχα. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον νεαρό Δήμο, που σημείωσε 10 πόντους. Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (23-11), ενώ στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 34-23, με την γιαννιώτικη ομάδα να διατηρεί διαφορά ασφαλείας.

Με 23-9 επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σπάρτακος καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (57-32), ενώ το 30-8 της τελευταίας περιόδου, έκανε ακόμα πιο εμφατική τη νίκη. Την επόμενη αγωνιστική ο Σπάρτακος υποδέχεται τον Α.Γ.Ο.Φιλιππιάδας στο Νέο Κλειστό, ενώ ο Πύρρος Αρταίων θα αντιμετωπίσει σε τοπικό ντέρμπι τον αήττητο Αίαντα Άρτας.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 23-34, 32-57, 40-87

Διαιτητές: Μίγδος, Γεροδήμος

Σπάρτακος Ιωαννίνων(Καϊκας): Ντρίτσος 5(1), Κόρδας 12(4), Μάστορας 2, Ζήσης 7, Λαμπρόπουλος 17, Κολιγιώτης 1, Δήμος 10 Γούλας 4, Μαυρογιάννης 3, Θεοχάρους 16(1), Κούργιας 8, Παπανικολάου 2