Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018

Έκλεισε θέση στον τελικό ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα(vids, pics)

Την πρόκριση στον τελικό του 1ου Βίκος Cola Basketball Tournament πανηγυρίζει ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, μετά τη νίκη του με σκορ 81-74 απέναντι στην Αγία Παρασκευή.
Πρωταγωνιστές στη νίκη του ΠΑΣ ήταν οι Γεωργίου και Πάτρας που σημείωσαν από 15 πόντους, με τον Πανάρα να έχει 11. Από τους φιλοξενούμενους ο Τασιόπουλος είχε 18, με τον Μόκκα να ακολουθεί με 16. Στον τελικό, η ομάδα του Κωστόπουλου θα αντιμετωπίσει τον Φαίακα Κέρκυρας, ο οποίος νωρίτερα είχε επιβληθεί με άνεση με σκορ 77-60 της Χαλκηδόνας. Ο Μεγάλος Τελικός είναι προγραμματισμένος για αύριο στις 14:00. Στον Μικρό τελικό θα αγωνιστεί η Αγία Παρασκευή, κόντρα στη Χαλκηδόνα, αύριο στις 12:00.

Ο κόουτς Κωστόπουλος επέλεξε τους Γεωργίου, Πανάρα, Καραγκιολίδη, Μάντζιο Δ. και Πάτρα στην αρχική του πεντάδα. Στην αντίπερα όχθη, η Αγία Παρασκευή ξεκίνησε τον αγώνα με τους Βενιτουράκη, Χρονόπουλο, Τασιόπουλο, Καρυπίδη και Μαυροειδάκο. Δυναμικό ξεκίνημα για τον ΠΑΣ, ο οποίος προηγήθηκε με 14-8 στο 4΄. Οι γηπεδούχοι έβγαζαν πολύ ενέργεια στο παρκέ, με αποτέλεσμα στο 6΄να προηγούνται με 18-11. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο όπλο τους τα εύστοχα τρίποντα (σημείωσαν 3 μέχρι τη λήξη της περιόδου), κατάφεραν να τρέξουν σερί 9-5 και να μειώσουν τη διαφορά στους 3 (23-20).

Ο Θωμάς Κωστόπουλος έδινε συνεχώς οδηγίες στους παίχτες του
Μάλιστα, στο 14΄, η Αγία Παρασκευή, με σερί 12-4, προηγήθηκε με 32-27. Ο Κωστόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, βλέποντας να μην εφαρμόζονται αυτά που ήθελε στο παρκέ και αφύπνισε τους παίχτες του, οι οποίοι με σερί 11-1 στα επόμενα τρία λεπτά ανέκτησαν την πρωτοπορία στο σκορ (38-33). Ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, ο ΠΑΣ κατάφερε να χτίσει και διψήφια διαφορά (45-35), την οποία διατήρησε μέχρι και την ανάπαυλα (47-37). Στο καλό διάστημα του ΠΑΣ στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέβαλε τα μέγιστα ο Πανταζής, ο οποίος με ερχόμενος από τον πάγκο, βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του, τιμωρώντας τους φιλοξενούμενους για την άμυνα ζώνης που επέλεξαν να παίξουν (σημείωσε 9 πόντους με 3 τρίποντα).

Εξαιρετικό καλάθι και φάουλ του Γεωργίου

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίχτες του Κωστόπουλου διατηρούσαν το προβάδισμα σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (54-42 στο 23΄ και 64-52 στο 28΄). Ο παρουσία του Πανάρα ήταν κομβική στην τρίτη περίοδο, καθώς με 3 δικά του εύστοχα τρίποντα, ο ΠΑΣ κρατούσε σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους του. Βέβαια, η Αγία Παρασκευή, έτρεξε σερί 6-0 και μείωσε στο τέλος της περιόδου σε 64-58. Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε μία άγρια ομορφιά, καθώς οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-2 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 66-66 στο 32΄. Ο ΠΑΣ βρήκε τις απαντήσεις και δύο λεπτά αργότερα απάντησε με δικό του 6-0, παίρνοντας και πάλι τα ηνία στο σκορ (72-66). Η ομάδα του Κωστόπουλου, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να σκοράρουν για το επόμενα τρία λεπτά και την ίδια ώρα στην επίθεση έβρισκε τις λύσεις, χτίζοντας και πάλι διψήφια διαφορά (80-66 στο 37΄). Από το 32΄ έως και το 37΄, οι Γιαννιώτες με σερί 14-0, κατάφεραν να καθαρίσουν ουσιαστικά το παιχνίδι και να μην αφήσουν περιθώρια αντίδρασης. Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με 8 προσωπικούς πόντους του Μόκκα, έτρεξαν σερί 8-1, για να φτάσουμε στο τελικό 81-74.

MVP: Δημήτρης Γεωργίου και Βασίλης Πάτρας μοιράζονται το συγκεκριμένο "τίτλο" για τη συνολική τους παρουσία στον αγώνα. Από 15 πόντους σημείωσαν έκαστος οι δύο παίχτες του ΠΑΣ και έδειξαν ότι θα είναι από τα βασικά γρανάζια της ομάδας, προκειμένου να επιτύχει τους στόχους της.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Πανάρας σημείωσε 11 καθοριστικούς πόντους, με καλάθια πολύ σημαντικά για την εξέλιξη του αγώνα. Κομβική η παρουσία και του Πανταζή, με 9 πόντους (3 εύστοχα τρίποντα) στην 2η περίοδο, όταν ο ΠΑΣ είχε μείνει πίσω στο σκορ (32-27). Ο έμπειρος shooting guard, ήταν από τους παίχτες που "σάλπισαν" την αντεπίθεση για την ομάδα του Κωστόπουλου.

ΣΗΜΕΙΑ ΚΛΕΙΔΙΑ: Το πρώτο ήταν το σερί 11-1 των Γιαννιωτών, όταν ήταν πίσω στο σκορ με 27-32, κατορθώνοντας να το μετατρέψουν σε 38-33. Το δεύτερο καθοριστικό σημείο ήταν στο 32΄, όταν οι ομάδες ήταν ισόπαλες στο 66-66. Οι παίχτες του Κωστόπουλου με σερί 14-0 στα επόμενα πέντε λεπτά, κατόρθωσαν να τελειώσουν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη (80-66 στο 37΄).

Διαιτητές: Λεκάτσας, Καννής

Τα δεκάλεπτα: 23-20,47-37,64-58,81-74

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 15, Πανάρας 11(3), Πρέντζας 5(1), Μπιζιώτης 8(1), Καραγκιολίδης 7(1), Μάντζιος Δ. 10, Πάτρας 15, Πανταζής 9(3), Γιωτάκης 1

Αγία Παρασκευή: Μόκκας 16(2), Βενιτουράκης 3(1), Χανιάς-Πανταζής 1, Βαφιάς 9(1), Χρονόπουλος 9(1), Τασιόπουλος 18(4), Μαυροειδάκος 9, Παπανίκος 3(1), Τσιριμπάσης, Φασιανός 6(2), Καρυπίδης