Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018

2Χ2 για το IBC στο Τουρνουά 49 Προκρίτων

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια σημείωσε η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου χθες κόντρα στην Κ.Α.Ε. Παραμυθιά με σκορ 69-48.
Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ματσάγγας που σημείωσε 18 πόντους, με τον Τσιτσώνη και τον Τσιρώνη να προσθέτουν από 13 έκαστος. Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο Βάτσιος με 13 και ο Λατσός με 11.

Με τους Βάτσιο, Γκατζιά, Λατσό, Τσίλη και Κούρτη ξεκίνησε τον αγώνα η Παραμυθιά, ενώ η αρχική πεντάδα του IBC αποτελούνταν από τους Καραμπίνη, Τσιτσώνη, Ματσάγγα, Πατραμάνη Αριστείδη και Πατραμάνη Κώστα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στον αγώνα και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η προσήλωση στην άμυνα ήταν βασικό στοιχείο, κάτι που αποδεικνύεται από τους μόλις 10 πόντους παθητικό. Ημίχρονο με την ομάδα του Παπαδόπουλου μπροστά με 35-22.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους (55-35), ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με το IBC να φτάνει στο άνετο 69-48.

Τα δεκάλεπτα: 12-18,22-35,35-55-48-69

Διαιτητές: Ζέρβας, Μίγδος

Κ.Α.Ε. Παραμυθιά: Ανδρέου 2, Λαμπρούσης 2, Αθανασίου Χρ, Βάτσιος 13(3), Γκάτζιας 4, Λατσός 11(2), Στεργίου, Αθανασίου Αθ. 4(1), Παπαλεωνιδόπουλος 5, Τσίλης, Γούσιας, Κούρτης 7(1)

IBC(Παπαδόπουλος): Τσιτσώνης 13(4), Ματσάγγας 18, Κακατσίδης 8, Κουλουμπής 3(1), Πατραμάνης Κ. 4, Πατραμάνης Αρ. 2, Καραμπίνης 4, Σφουγγάρης, Τσιρώνης 13(1), Δάσκαλος 4