Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα: Κατέκτησε το 1ο Βίκος Cola Basketball Tournament

Μεγάλος νικητής του 1ου Βίκος Cola Basketball Tournament αναδείχθηκε ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, νικώντας στον τελικό με 80-73 τον Φαίακα Κέρκυρας.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για του Γιαννιώτες ήταν ο Πανάρας με 17 πόντους. Εκτός όμως από τον Πανάρα, άλλοι τρεις παίχτες ήταν διψήφιοι για τον ΠΑΣ. Ο Πρέντζας είχε 16, ο Καραγκιολίδης 13 και ο Πάτρας 12. Από τον Φαίακα ξεχώρισε ο Ματενίδης με 19, με τους Νίκα και Σπιτιέρη να προσθέτουν από 14 και 13 αντίστοιχα.

Ο τελικός ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, με πάθος ένταση και όμορφο μπάσκετ από τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό του αγώνα οι ευστοχία των ομάδων πίσω από τη γραμμή των 6,75 (από 10 εύστοχα τρίποντα εκατέρωθεν). ΠΑΣ και Φαίακας ήταν ασταμάτητοι στο δεύτερο ημίχρονο, όσον αφορά τα εύστοχα τρίποντα, σημειώνοντας από 6 και 8 αντίστοιχα.

Ο Κωστόπουλος ξεκίνησε με την ίδια ακριβώς πεντάδα με τον αγώνα κόντρα στην Αγία Παρασκευή, δηλαδή με τον Γεωργίου στον "άσσο", τον Πανάρα στο "2", Καραγκιολίδη στο "3" και στο "4" και "5" τους Δ, Μάντζιο και Πάτρα. Από την άλλη ο Κοντογιάννης επέλεξε τους Πεταλωτή, Νεδέλκο, Νίκα, Σιώπη και Σπιτιέρη. Ο ΠΑΣ ξεκίνησε δυνατά, όπως ακριβώς και κόντρα στην Αγία Παρασκευή, προηγούμενος με 10-5 στο 4΄, ενώ στο 7΄διατηρούσε το προβάδισμά του (16-9). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά με 4 (18-14). Στο 14΄ οι Κερκυραίοι με σερί 8-5, μείωσαν στον πόντο (23-22), όμως ο ΠΑΣ βρήκε τις λύσεις στο πρόσωπο του Σάκη Πρέντζα. Ο έμπειρος guard, ερχόμενος από τον πάγκο της ομάδας του, σημείωσε 8 σερί πόντους, δίνοντας αέρα 7 πόντων στον ΠΑΣ (31-24 στο 16΄). Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 (37-27). Τελικά το ημίχρονο έληξε με την ομάδα του Κωστόπουλου μπροστά με 39-28.

Στην τρίτη περίοδο, η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 στο 24΄ (43-36). Όμως οι γηπεδούχοι με νέο σερί 8-0 στο 26΄, ανέβασαν τη διαφορά στο +15, που ήταν και η μέγιστη τιμή της (51-36). Ο κόουτς Κοντογιάννης, εκνευρισμένος με την εικόνα της ομάδας του, κάλεσε τάιμ άουτ και τα έψαλε στους παίχτες του. Ο Φαίακας άρχισε σιγά σιγά να αφυπνίζεται στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 31΄ μείωσε στους 6 (56-50). Ο ΠΑΣ με δύο τρίποντα των Γεωργίου και Πανάρα, ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-52 στο 33΄), όμως ο Φαίακας με τον Ματενίδη να ανεβάζει στροφές και να σημειώνει δύο σερί τρίποντα μείωσε και στους 4 (62-58). Το παιχνίδι έγινε μεγάλο ντέρμπι στα τελευταία 5 λεπτά με τον Φαίακα να φτάνει σε απόσταση αναπνοής (68-67 στο 36΄). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (75-73 στο 39΄). 39΄΄ πριν τη λήξη, ο Πάτρας σημείωσε καθοριστικό σουτ, δίνοντας προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του (77-73). Ακολούθησε λάθος του Φαίακα στην επόμενη επίθεση και ο Καραγκιολίδης, 19΄΄ πριν τη λήξη, σημείωσε καθοριστικό φόλοου για να διαμορφώσει το 79-73 και ουσιαστικά να τελειώσει την υπόθεση νίκη.

Το κρίσιμο φόλοου του Καραγκιολίδη

MVP: Ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Θοδωρής Πανάρας. Ο πολύπειρος guard του ΠΑΣ, ήταν απολαυστικός σημειώνοντας 17 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα. Στα κρίσιμα σημεία του αγώνα βγήκε μπροστά αναλαμβάνοντας πολλές πρωτοβουλίες. Σημείωσε τους 12 από τους 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο σε επιθέσεις που η ομάδα του χρειαζόταν σκορ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Σάκης Πρέντζας πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, ερχόμενος από τον πάγκο. Σημείωσε 16 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα και ανέλαβε πρωτοβουλίες σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, τόσο στον τομέα της οργάνωσης, όσο και στο εκτελεστικό κομμάτι. Σε αυτήν την κατηγορία συμπεριλαμβάνεται και ο Γιάννης Καραγκιολίδης, ο οποίος έκανε μεστό παιχνίδι βοηθώντας την ομάδα του επιθετικά (σημείωσε αθόρυβα 13 πόντους), αλλά κάνοντας και πολλές δουλειές στο παρκέ που δεν απεικονίζονται στη στατιστική.

ΣΗΜΕΙΑ ΚΛΕΙΔΙΑ: Το πρώτο ήταν οι 8 σερί πόντοι του Πρέντζα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο ΠΑΣ είχε κολλήσει επιθετικά, με τους οποίους η ομάδα του Κωστόπουλου πήρε αέρα 7 πόντων (31-24 στο 16΄). Το δεύτερο σημείο είναι στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, αρχικά το jump shoot του Πάτρα 39΄΄ πριν τη λήξη, που διαμορφώνει το 77-73 και εν συνεχεία το φόλοου του Καραγκιολίδη 19΄΄ πριν τη λήξη, που ουσιαστικά γέρνει την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΣ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14,39-28,56-44,80-73

Διαιτητές: Λεκάτσας, Κληματάς

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 9(1), Πανάρας 17(4), Πρέντζας 16(4), Καραγκιολίδης 13, Μάντζιος Δ. 9, Πάτρας 12, Πανταζής 4(1), Μπιζιώτης, Γιωτάκης

Φαίακας Κέρκυρας(Κοντογιάννης): Ματενίδης 19(4), Νεδέλκος 5(1), Σιώπης 8(2), Χαντζόπουλος 7(1), Πεταλωτής 10, Σπιτιέρης 13(1), Νίκας 14(1), Ταουσάνης 5