Σάββατο 9 Ιουνίου 2018

Με σπουδαία εμφάνιση Θεοχάρους, οι Επαγγελματίες Υγείας έκαναν τεράστιο βήμα για το Final 4!

Νικητές αναδείχθηκαν οι Επαγγελματίες Υγείας στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής απέναντι στη Δωδώνη, με σκορ 77-73. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό για τη νίκη, με τους Επαγγελματίες Υγείας να κατακτούν τελικά το ροζ φύλλο. Αναμφίβολα πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Θεοχάρους, ο οποίος σημείωσε 36 πόντους και οδήγησε επιθετικά την ομάδα του στη νίκη. Από τη Δωδώνη ο Θώδης πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση, σημειώνοντας 41 πόντους, σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στο φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα.

Οι Επαγγελματίες Υγείας, γνώριζαν πριν από το παιχνίδι ότι ο Νιτσιάκος, με τον οποίο ισοβαθμούσαν στην 4η θέση, είχε νικήσει το μεσημέρι το Ι.Ε.Κ. Δέλτα και γι΄αυτό το λόγο ήθελαν τη νίκη. Η Δωδώνη ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σμπόνια, Χαλαύτρη, Καλόγηρο, Θώδη και Λώλη, ενώ από την άλλη οι Επαγγελματίες Υγείας είχαν στην αρχική τους πεντάδα τους Κεφαλληνό, Ζυγούρη, Θεοχάρους, Ντιναλέξη και Ντόντη. Στην αρχή οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν είχε πάρει κάποιο αξιόλογο προβάδισμα (11-11 στο 5΄). Οι Επαγγελματίες Υγείας με σερί 13-7, προηγήθηκαν στη λήξη της περιόδου με 24-18. Στο 12΄, διατηρούσαν την πρωτοπορία στο σκορ (30-25), όμως ένα λεπτό αργότερα, η Δωδώνη με σερί 7-2, ισοφάρισε σε 32-32. Μάλιστα στο 15΄, προηγήθηκε με 4 πόντους (36-32). Η ομάδα του Ζούμπα απάντησε με δικό της μικρό σερί 6-2, ισοφαρίζοντας σε 38-38 στο 18΄. Το ημίχρονο βρήκε τους Επαγγελματίες Υγείας μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (43-42). 15 πόντους είχε στο πρώτο ημίχρονο ο Θεοχάρους, με τον Ντιναλέξη να προσθέτει 12. Στην αντίπερα όχθη, ο Θώδης ήταν σαρωτικός με 22 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Επαγγελματίες Υγείας έκαναν καλύτερο ξεκίνημα, αφού προηγήθηκαν με 48-42 στο 22΄. Η ομάδα του Γεωργίου είχε όμως τις απαντήσεις και με δικό της σερί 10-5, μείωσε στον πόντο τη διαφορά (53-52). Ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, η ομάδα του Ζούμπα προηγήθηκε με 59-54. Τελικά η περίοδος έληξε με τους Επαγγελματίες Υγείας μπροστά με 59-57. Το τελευταίο δεκάλεπτο αναμένονταν με μεγάλο ενδιαφέρον. Με 5-0 σερί ξεκίνησε η Δωδώνη, με αποτέλεσμα να ξαναπάρει τα ηνία του αγώνα (62-59 στο 33΄). Οι Επαγγελματίες Υγείας είχαν την απάντηση και με σερί 9-3, προηγήθηκαν με 68-65 στο 36΄. Η ομάδα του Ζούμπα έδειξε πιο ψύχραιμη στα τελευταία 5΄ του αγώνα. Από τη στιγμή που ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ στο 36΄, δεν απόλεσε ποτέ το προβάδισμα. Η Δωδώνη έριξε τη διαφορά στον πόντο ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα (72-71), όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω. Ο Θεοχάρους βοήθησε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να κατακτήσει αυτή τη σπουδαία νίκη, αφού σημείωσε τους 11 από τους 18 πόντους που πέτυχαν οι Επαγγελματίες Υγείας στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τους Επαγγελματίες Υγείας να πανηγυρίζουν έξαλλα μία σπουδαία βαθμολογικά νίκη, την έβδομη σερί, στην προσπάθεια που κάνουν για τη συμμετοχή τους στο Final 4. Από την άλλη, η Δωδώνη παρέμεινε στη δεύτερη θέση και γνώρισε μόλις τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-24,42-43,57-59,73-77

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Λειβαδίτης

Δωδώνη(Γεωργίου): Κούκος 5(1), Χαλαύτρης 2, Παπαηλίας, Καλόγηρος 10, Λώλης 2, Σμπόνιας 13, Ζώης, Παππάς Β, Θώδης 41(2)

Επαγγελματίες Υγείας(Ζούμπας): Ζυγούρης 7(1), Ντιναλέξης 13, Ζούμπας 1, Λάμπρης, Θεοχάρους 36, Κανελλόπουλος, Ντόντης 12, Κεφαλληνός 8(2)