Κυριακή 10 Ιουνίου 2018

Ο Ντρίτσος οδήγησε το ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο σε εύκολη νίκη!

Την 7η νίκη στο φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα σημείωσε χθες βράδυ στο Νέο Κλειστό το ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο απέναντι στους Εκπαιδευτικούς, με σκορ 73-55. Η ομάδα του Συνοδινού από την αρχή του αγώνα είχε τον πλήρη έλεγχο, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία εύκολη νίκη. Το ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο μετρά πλέον σερί 3 νικών. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ντρίτσος με 22 πόντους, πραγματοποίησε μία μεστή εμφάνιση, καθοδηγώντας "μαεστρικά" την ομάδα του και στο οργανωτικό κομμάτι. Άξιοι συμπαραστάτες οι Τζάλλας Ευάγγ. με 16 και Χατζηγιάννης με 14 . Από τους Εκπαιδευτικούς, ξεχώρισε ο Χρήστου με 13 πόντους.

Με τους Ντούσκο, Χήρα, Παπαδόπουλο, Καμμένο και Μπάθα ξεκίνησαν τον αγώνα οι Εκπαιδευτικοί, ενώ το ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο είχε στην αρχική του πεντάδα τους Ντρίτσο, Τζάλλα Ευαγγ, Γεωργιάδη, Γιούση και Γάτσιο. Στο 5΄, η ομάδα του Συνοδινού είχε ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (9-6). Δύο λεπτά αργότερα, με σερί 8-0, το ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 (17-6 στο 7΄). Τους 5 από τους 8 πόντους σημείωσε ο Τζάλλας, ο οποίος στο πρώτο δεκάλεπτο είχε συνολικά 9 πόντους. Η πρώτη περίοδος έληξε με την ομάδα του Συνοδινού μπροστά με 23-11. Στο 13΄, οι Εκπαιδευτικοί με σερί 9-0, μείωσαν τη διαφορά στους 3 (23-20). Ο κόουτς Συνοδινός, βρήκε τις λύσεις για την ομάδα του, η οποία με σερί 10-4, έφερε τη διαφορά κοντά στους 10 (33-24 στο 18΄). Τελικά, η λήξη του ημιχρόνου βρήκε το ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο μπροστά με 11 πόντους διαφορά (38-27). Πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο ο Τζάλλας με 12 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Συνοδινού μπήκε φουριόζα προκειμένου να χτίσει μία καλή διαφορά. Στο 25΄ με νέο σερί 10-4, η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους (48-31). Κομβικός ο Ντρίτσος, που είχε τους 6 από τους 10 πόντους της ομάδας του. Το τρίτο δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο μοτίβο, με το ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο να διατηρεί τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους (53-37 στο 28΄). Στην τελευταία περίοδο και συγκεκριμένα στο 32΄, η ομάδα του Συνοδινού διατηρούσε άνετα το προβάδισμά της (60-43). Στο 36΄ η διαφορά έφτασε κοντά στους 20 πόντους (65-47). Το ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα μέχρι το τέλος του αγώνα και έφτασε στο άνετο 73-55. Ο Ντρίτσος, έγινε περισσότερο "επιθετικός" στο δεύτερο ημίχρονο, αφού σημείωσε 16 πόντους, όντας καταλύτης στις διαφορές που έχτισε η ομάδα του, προκειμένου να φτάσει στη νίκη. Στο 7-4 το ρεκόρ για το ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο, το οποίο συνεχίζει δυναμικά την προσπάθειά του για είσοδο στο Final 4, έχοντας μάλιστα και έναν αγώνα λιγότερο. Από την άλλη οι Εκπαιδευτικοί, βρίσκονται στην 10η θέση με ρεκόρ 4-8.

Τα δεκάλεπτα: 11-23,27-38,41-53, 55-73

Διαιτητές: Λειβαδίτης, Γείτονας

Εκπαιδευτικοί(Μπόζιος): Καρατζήμος, Χήρας 4, Κυριαζικίδης 2, Βασαγιώργης, Παπαδόπουλος 4, Μπάθας 11, Παππάς 4, Κονετάς, Καμμένος 6, Ντούσκος 11(1), Χαραλαμπίδης, Χρήστου 13

ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο(Συνοδινός): Ντρίτσος 22(5), Τζάλλας Ευαγγ. 16(2), Μαρέτας, Γεωργιάδης 5(1), Γάτσιος 10, Δευτεραίος 4, Γιούσης 2, Χατζηγιάννης 14