Κυριακή 10 Ιουνίου 2018

Τεράστιο βήμα παραμονής οι Έμποροι με σπουδαία εμφάνιση Μάκη!

Μία πολύ σημαντική νίκη κατέκτησαν το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Πανεπιστημίου οι Έμποροι απέναντι στην Πυροσβεστική, με σκορ 64-47. Η ομάδα του Παπαδόπουλου, ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κέρδισε δίκαια το παιχνίδι. Οι Έμποροι έδειξαν από την αρχή ότι ήθελαν πολύ τη νίκη και έχοντας τον Μάκη σε καταπληκτική κατάσταση, ο οποίος σημείωσε 32 πόντους, έφτασαν τις 5 νίκες στο Εργασιακό Πρωτάθλημα. Η Πυροσβεστική γνώρισε την ήττα, παραμένοντας στην επικίνδυνη ζώνη, μόλις 2 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Ντίνος και Σωτηρίου είχαν από 15 πόντους.

Χατζής, Κυριάκος, Αντωνίου, Μάκης και Βλάχος ήταν οι 5 που ξεκίνησαν τον αγώνα για τους Εμπόρους, ενώ η Πυροσβεστική είχε στην αρχική της πεντάδα τους Αγόρο, Εργάτη, Ντίνο, Γκίκα, και Σωτηρίου. Δυνατό ξεκίνημα για τους Εμπόρους, αφού στο 2΄προηγήθηκαν με 6-0, ενώ στο 4΄ είχαν το προβάδισμα με 11-6. Ο Μάκης, μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή του αγώνα και ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο είχε σημειώσει 10 πόντους, βοηθώντας την ομάδα του να προηγηθεί με 21-15 στη λήξη της περιόδου. Στο 12΄, η ομάδα του Παπαδόπουλου ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους (25-15), ενώ στο 16΄, συνέχιζε να έχει σταθερά διψήφιο προβάδισμα (34-21). Οι Πυροσβέστες δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, αφού η άμυνα των Εμπόρων ήταν πραγματικά καταπληκτική. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 21-8 υπέρ των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγηθούν με διαφορά κοντά στους 20 πόντους (42-23). Μόλις 23 πόντους δέχθηκε η ομάδα του Παπαδόπουλου στο πρώτο ημίχρονο, με τους παίχτες των Εμπόρων να δείχνουν τρομερή προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα. Στους 20 ο Μάκης στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν το χειρότερο ποιοτικά. Το επιμέρους σκορ ήταν μόλις 10-9. Παρόλα αυτά, οι Έμποροι διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (47-25 στο 23΄ και 52-29 στο 28΄). Η Πυροσβεστική ήταν απίστευτα άστοχη στις επιθέσεις της, με αποτέλεσμα στη λήξη του δεκαλέπτου η ομάδα των Εμπόρων να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη (52-32). Στην τελευταία περίοδο, η Πυροσβεστική έκανε την προσπάθειά της για να μειώσει τη διαφορά. Ο Σωτηρίου, είχε 8 πόντους στο δεκάλεπτο και προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους. Τελικό σκορ 64-47, με τους Εμπόρους να σημειώνουν τη δεύτερη σερί τους νίκη, κάνοντας παράλληλα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Στις 2 τελευταίες αγωνιστικές αντιμετωπίζουν τη Δωδώνη και την Εγνατία. Η Πυροσβεστική, είχε σε κακή μέρα τον πρώτο σκόρερ της Αγόρο (3 πόντοι), όπως και τον Εργάτη που είναι ένας πολύ σημαντικός παίχτης για την ομάδα (5 πόντοι). Πλέον έχει 2 δύσκολα παιχνίδια μπροστά της, στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία, απέναντι σε Μηχανικούς και ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15,42-23,52-32,64-47

Διαιτητές: Αθανασίου, Σωτηρόπουλος

Έμποροι(Παπαδόπουλος): Σιάπκας 2, Χατζής 2, Αντωνίου 9(1), Κυριάκος 7(1), Σιώτος 2, Μάκης 32(1), Βλάχος, Μπούκας 5(1), Πάσχος 3(1), Ευταξίας 2

Πυροσβεστική(Στύλιος): Αγόρος 3(1), Ντίνος 15, Σωτηρίου 15(1), Στύλιος, Στράτος 4, Κατσούμης 1, Γκαμπράνης, Ρούπας 2, Βερλέτης, Εργάτης 5, Γκίκας 2